Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

TECHNIK FARMACEUTYCZNY

Technik farmaceutyczny zajmuje się obsługą pacjentów w aptekach i punktach aptecznych. Dodatkowo dzięki zdobytej wiedzy z zakresu produkcji, analizy oraz kontroli leków może pracować przy produkcji leków, a także w hurtowniach farmaceutycznych. Warto kształcić się w tym zawodzie, ponieważ technik farmaceutyczny ma szerokie perspektywy zatrudnienia zarówno w branży farmaceutycznej, jak i w przemyśle zielarskim i chemicznym. Liczba aptek ogólnodostępnych, szpitalnych oraz zakładowych w Polsce nieustannie wzrasta. Rośnie także liczba aptek prowadząca sprzedaż wysyłkową.

liczba semestrów: 4
tryby: dzienny, weekendowy


TECHNIK FARMACEUTYCZNY zajmuje się sporządzaniem, wytwarzaniem oraz wydawaniem produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Kształcąc się w tym zawodzie zdobywa się wiedzę z zakresu produkcji, analizy oraz kontroli leków. Uczy się obrotu środkami farmaceutycznymi, artykułami sanitarnymi i sprzętem medycznym.

Absolwent w tym zawodzie potrafi wydawać lekarstwa recepturowe i bez recepturowe oraz posiada umiejętności właściwej obsługi klienta. W czasie trwania kształcenia poznaje się specyfikę pracy w aptece, w zakładzie produkcji leków, a także w hurtowni farmaceutycznej.

 WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI ABSOLWENTA
  • nadzorowanie i prowadzenie procesów technologicznych produkcji leków w przemyśle farmaceutycznym;
  • obsługiwanie aparatury i urządzeń przemysłu farmaceutycznego, aparatury laboratoryjnej i sprzętu aptecznego;
  • przyrządzanie wszystkich form leków recepturowych nie zawierających w swoim składzie trucizn i środków odurzających, przygotowywanie do sprzedaży leków gotowych (porcjowanie i etykietowanie);
  • prowadzenie analiz oraz kontroli leków i artykułów sanitarnych w laboratoriach 
  • przestrzeganie zasad higieny i aseptyki podczas sporządzania, przechowywania oraz wydawania leków i środków sanitarnych;
  • obsługa pacjentów korzystających z działalności aptek i punktów aptecznych oraz udzielanie pomocy w nagłych przypadkach;
  • organizowanie pracy punktu aptecznego, zamawianie leków i środków opatrunkowych, przeprowadzanie rozliczeń materiałowych, ewidencjonowanie sprzętu aptecznego;
  • przechowywanie materiałów medycznych;
  • prowadzenie działalności marketingowej, ocenianie i analizowanie rynku w celu określenia popytu na surowce farmaceutyczne, kosmetyki i sprzęt medyczny.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
  • apteki ogólnodostępne, apteki szpitalne i apteki zakładowe
  • punkty apteczne, hurtownie farmaceutyczne 
  • zakłady przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, zielarskiego
  • laboratoria chemiczne przemysłu chemicznego, zielarskiego i spożywczego
  • stacje sanitarno-epidemiologiczne, inspekcje farmaceutyczne
TEB BENEFIT, czyli dlaczego warto uczyć się u nas!
Własne e-podręczniki
Dostęp do Office 365 w chmurze
Dodatkowe certyfikaty wydawane w trakcie nauki
Dostęp do szerokiej gamy kursów e-learningowych
Wysokiej jakości materiały dydaktyczne dostępne w czasie zajęć
Nowoczesny sprzęt do nauki zawodu
Programy nauczania tworzone przez praktyków



 

Powiązane artykuły

DIETETYKA I ZABURZENIA ODŻYWIANIA

Na tym kierunku nauczysz się planować jadłospisy i diety odchudzające oraz diety dla osób chorujących. Poznasz zasady żywienia i komponowania zbilansowanych jadłospisów oraz zasady suplementacji. Dowiesz się także, jak analizować badania laboratoryjne, udzielać porad dietetycznych oraz wdrażać terapie żywieniowe. Ponadto nauczysz się jak postępować z osobami borykającymi się z zaburzeniami odżywiania.

czytaj dalej

Doula - asystentka rodzącej

Na tym kierunku dowiesz się, jak udzielać wsparcia informacyjnego i emocjonalnego kobiecie w okresie okołoporodowym i identyfikować niepokojące sygnały. Nauczysz się udzielania wsparcia fizycznego rodzącej, ze szczególnym uwzględnieniem niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu. Zdobędziesz również wiedzę z zakresu rozwoju noworodka i małego dziecka oraz obowiązującego prawa dotyczącego okresu okołoporodowego.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane