Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
Rok założenia: 1969Obecnie AWFiS jest uczelnią dwuwydziałową, zatrudniającą ponad 170 nauczycieli akademickich. Kształcimy 4200 studentów w systemie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Tym samym uczelnia zapewnia stały dopływ wysoko kwalifikowanych kadr zawodowych dla potrzeb oświaty, kultury, sportu, systemu ochrony zdrowia i gospodarki.
W roku akademickim 2007/2008 uruchomiono dwa nowe kierunki studiów: sport i fizjoterapię. Nasi absolwenci korzystają też z dodatkowych możliwości podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w studiach podyplomowych, kursach instruktorskich i trenerskich. W miarę potrzeby prowadzone są również kursy kompensacyjne (np. dla prowadzących gimnastykę korekcyjną, kursy pilotów wycieczek).
Działalność naukowo-badawcza AWFiS dotyczy obszarów teorii sportu, teorii wychowania fizycznego, wysiłku fizycznego, sprawności motorycznej i zdrowotności z uwzględnieniem ich morfologicznych, fizjologicznych, biochemicznych i biofizycznych uwarunkowań. Obejmuje ona również edukacyjne aspekty historii kultury fizycznej oraz problemy organizacji ruchu turystycznego i ekonomiki turystyki. Ponadto współpracujemy z licznymi uczelniami, instytucjami i organizacjami zagranicznymi.
Baza obiektów sportowych AWFiS jest jedną z najlepszych w kraju - najważniejsze z nich to:
- wielofunkcyjna Hala Widowiskowo-Sportowa o powierzchni 4563 m2 (kubatura 38173m3), przeznaczona do organizacji imprez sportowych i innych, mogąca pomieścić 2000 widzów
- Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich
- Stadion Lekkoatletyczny im. Sławomira Zieleniewskiego
- przystań wioślarska
- pływalnia im. Reginy Ziółkowskiej
- boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią
KIERUNEK: WYCHOWANIE FIZYCZNE
I STOPNIA
Absolwenci studiów I stopnia w zakresie Wychowania Fizycznego otrzymują tytuł zawodowy licencjata w zakresie wychowania fizycznego i uzyskują przygotowanie pedagogiczne do planowania i realizowania obowiązkowego wychowania fizycznego w przedszkolach i w szkołach podstawowych, przygotowanie do pracy w zakresie zajęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, promowanie zdrowia i aktywności fizycznej oraz uzyskują kwalifikacje wynikające z wybranej specjalizacji.
Specjalizacje do wyboru: instruktorska, instruktor treningu personalnego, instruktor przygotowania motorycznego, rekreacji ruchowej, profilaktyki w geriatrii, odnowa biologiczna i inne.
II STOPNIA
- (kierunek tylko dla absolwentów I stopnia w zakresie Wychowania Fizycznego)
Absolwenci studiów II stopnia w zakresie wychowania fizycznego otrzymują tytuł zawodowy magistra. Uzyskują pełne przygotowanie pedagogiczne do programowania, planowania oraz realizowania obowiązkowego wychowania fizycznego w szkołach różnych typów i wszystkich placówkach oświatowo-wychowawczych a także przygotowania do pracy w instytucjach kultury fizycznej, administracji samorządowej i państwowej, organizacjach społecznych.
Student wybiera jedną spośród proponowanych specjalizacji: trenerska w wybranej dyscyplinie sportu, komunikacja i dziennikarstwo sportowe.
KIERUNEK: SPORT
I STOPNIA
W ramach kierunku student podejmuje specjalność trenerską w dyscyplinach olimpijskich prowadzonych przez Uczelnie tj.: gimnastyce sportowej, judo, koszykówce, lekkiej atletyce, piłce ręcznej, pływaniu, tenisie, żeglarstwie, piłce nożnej, piłce siatkowej, wioślarstwie, jeździectwie. Absolwenci studiów I stopnia otrzymują tytuł zawodowy licencjata w zakresie sportu a także dyplom trenera sportu w dyscyplinie będącej przedmiotem specjalności. Uzyskana wiedza przygotowuje absolwenta do programowania, organizowania i realizacji procesu szkolenia sportowego, zarządzania organizacjami sportowymi.
II STOPNIA
Absolwenci studiów II stopnia otrzymują tytuł zawodowy magistra w zakresie sportu. W ramach studiów studenci będą mieli możliwość wyboru specjalizacji: zarządzanie w sporcie, nauczycielską, odnowa i żywienie w sporcie, komunikacja i dziennikarstwo sportowe.
Kierunek: TURYSTYKA I REKREACJA
I STOPNIA
Absolwenci studiów licencjackich I stopnia otrzymują dyplom licencjata w zakresie turystyki i rekreacji. Przygotowanie do organizowania zajęć rekreacyjnych, do pracy w przedsiębiorstwach turystycznych, domach wczasowych, hotelach, organizacjach samorządowych gmin i miast, centrach informacji turystycznej a także do podejmowania własnej działalności gospodarczej w zakresie turystyki i sportu masowego.
Nadajemy kwalifikacje zgodnie z Sektorową Ramą Kwalifikacji w Sporcie i Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji. Nasi absolwenci są rozpoznawalni na europejskim rynku pracy. Oferujemy zagraniczne praktyki zawodowe.
Legitymacje Instruktora rekreacji ruchowej i trenera osobistego, certyfikaty wychowawcy kolonijnego, animatora czasu wolnego oraz z zakresu SPA & Wellness, patent żeglarza jachtowego. Kształcimy specjalistów w prozdrowotnej aktywności fizycznej oraz fachowców w branży turystycznej, hotelarskiej, SPA & Wellness.
II STOPNIA
Absolwenci studiów licencjackich II stopnia otrzymują dyplom magistra w zakresie turystyki i rekreacji. Uzyskują wszechstronne przygotowanie do wykonywania zawodu organizatora turystyki i rekreacji, samodzielnego planowania i realizacji imprez turystycznych jak również kształcimy specjalistów w prozdrowotnej aktywności fizycznej oraz fachowców w branży turystycznej, hotelarskiej, SPA & Wellness. Ukończenie studiów umożliwia podjecie pracy na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach turystycznych i rekreacyjnych a także prowadzenie samodzielnej działalności menadżerskiej w obszarze turystyki i sportu masowego.
KIERUNEK: FIZJOTERAPIA
Pięcioletnie jednolite studia magisterskie
O przyjęcie na studia ubiegać się mogą kandydaci posiadający predyspozycje do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Absolwenci jednolitych studiów magisterskich uzyskują przygotowanie do pracy w zakresie zarówno profilaktyki jak i terapii, a także prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych w zakresie dysfunkcji narządów ruchu oraz schorzeń narządów wewnętrznych u osób w różnym wieku. Miejscem pracy mogą być placówki służby zdrowie, ośrodki sportowe, kliniki i ośrodki dla osób niepełnosprawnych.
II STOPNIA
(kierunek tylko dla absolwentów I stopnia w zakresie Fizjoterapii)
O przyjęcie na studia II stopnia ubiegać się mogą absolwenci I stopnia w zakresie kierunku fizjoterapia. Absolwenci studiów II stopnia w zakresie fizjoterapii otrzymują tytuł zawodowy magistra. Uzyskują przygotowanie do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi w zakresie profilaktyki jak i terapii a także prowadzenia i programowania zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych w zakresie dysfunkcji narządów ruchu u osób w różnym wieku oraz szkolenie zawodowe w zakresie podstawowych procedur i nauczania przedmiotów zawodowych i prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Miejscem pracy mogą być placówki służby zdrowie, ośrodki sportowe, kliniki i ośrodki dla osób niepełnosprawnych oraz placówki szkolne.
KIERUNEK: TERAPIA ZAJĘCIOWA
I STOPNIA
O przyjęcie na studia ubiegach się mogą kandydaci posiadający predyspozycje do pracy z dziećmi, osobami starszymi, z zaburzeniami fizycznymi i niepełnosprawnymi. Absolwenci studiów I stopnia w zakresie terapii zajęciowej otrzymują tytuł zawodowy licencjata. Uzyskują przygotowanie do pracy z osobami do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi w zakresie zarówno profilaktyki jak i terapii, jak również dziećmi mające problem z integracją sensoryczną. Miejscem pracy mogą być placówki medyczne, społeczne, centra rehabilitacyjne, domy pomocy społecznej, ośrodki sportowe jak i ośrodki dla osób niepełnosprawnych.
Wydziały na uczelni:
turystyki i rekreacji |
wychowania fizycznego |
Kierunki wykładane na uczelni:
fizjoterapia | Magister Stacjonarny Niestacjonarny | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
sport | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
turystyka i rekreacja | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
wychowanie fizyczne | Licencjat Stacjonarny Niestacjonarny | Magister Stacjonarny Niestacjonarny |
Główny adres uczelni
- Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
ul. Kazimierza Górskiego 1, 80-366 Gdańsk - Telefon: +48 58 554 71 21
- Strona: http://www.awf.gda.pl
Jak do nas trafić
Powiązane artykuły
Jubileusz 50-lecia Uczelni
W 2019 roku, minie 50 lat od powstania Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego, dziś - Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.
czytaj dalej