Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest najmłodszą publiczną uczelnią medyczną w Polsce, której ofertę dydaktyczną stanowi siedemnaście kierunków prowadzonych na trzech wydziałach: Lekarskim, Farmaceutycznym i Nauk o Zdrowiu. Proces dydaktyczny przebiega na poziomach: studia I stopnia, studia II stopnia lub studia jednolite magisterskie i studia III stopnia. Uczelnia realizuje również studia anglojęzyczne na kierunku lekarskim.
Uczelnia zatrudnia około 1300 osób (w tym ponad 760 nauczycieli akademickich) oraz kształci prawie 6000 studentów (w tym ok. 200 obcokrajowców). Collegium Medicum UMK jest uczelnią kameralną, której atutem jest doskonała znajomość studentów, którzy nie są tu anonimowymi postaciami ale partnerami we wzajemnym rozwoju naukowym. Siła Collegium Medicum UMK tkwi przede wszystkim w wysokim poziomie kadry nauczającej. Od kilku lat absolwenci Uczelni, którzy zdobyli wykształcenie pod kierunkiem znakomitych specjalistów, plasują się w ścisłej czołówce najlepiej zdających Lekarski Egzamin Końcowy.
Collegium Medicum UMK korzysta z bazy dwóch szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy, dla których Uczelnia jest podmiotem tworzącym. Szpitale stanowią bazę dla nauczania i prowadzenia badań naukowych przez kadrę uniwersytecką. Z roku na rok powiększają się możliwości prowadzenia zajęć dydaktycznych i prac badawczych w obiektach stanowiących integralną część Collegium Medicum UMK, czego przykładem są powstające na terenie Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy: nowy budynek Kliniki Psychiatrii, Zespół Sal Operacyjnych z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Centralna Sterylizatornia oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Kierunki Studiów
STUDIA I STOPNIA i JEDNOLITE MAGISTERSKIE
OPTYKA OKULAROWA Z ELEMENTAMI OPTOMERTII
ORGANIZACJA OPIEKI NAD OSOBĄ STARSZĄ
STUDIA II STOPNIA
KIERUNEK LEKARSKI
Studia stacjonarne
Limit przyjęć 2018/2019: 200 osób
Minimalna liczba punktów 2017/2018: 80 pkt.
Studia niestacjonarne
Limit przyjęć 2017/2018: 50 osób
Minimalna liczba punktów 2017/2018: 71,65 pkt.
Zasady rekrutacji na rok akademicji 2017/2018: konkurs świadectw maturalnych
Wymagany przedmiot obowiązkowy: biologia - poziom rozszerzony, p1=0,55
Wymagany przedmiot dodatkowy: chemia albo fizyka albo fizyka i astronomia albo matematyka - poziom rozszerzony, p2=0,45
Jedyny w Polsce unikatowy pełnowymiarowy PROGRAM KSZTAŁCENIA MODUŁOWEGO
Nasz autorski pomysł polega na łączeniu tematów i dyscyplin tak, aby uczyć się w sposób zrozumiały i zachowujący wiedzę na zawsze. Albowiem człowiek jest nierozerwalną całością, wszystkie jego układy wzajemnie na siebie wpływają, razem się rodzą i razem starzeją, a pojedyncza komórka jest tak samo ważna jak cały system. Także nauczanie kliniczne prowadzimy interdyscyplinarnie, a wiele modułów jest unikatowych i innowacyjnych np.
1. Wybrane choroby cywilizacyjne w skład którego wchodzą:
- Alergologia
- Diabetologia
- Otyłość
- Aids
- Wybrane choroby psychiczne i uzależnienia jako choroby cywilizacyjne
- Ekologia w walce z chorobami cywilizacyjnymi
2. Człowiek wobec zagrożeń środowiska w skład którego wchodzą:
- Mikrobiologia
- Parazytologia
- Profilaktyka zakażeń
- Higiena i epidemiologia
3. Ciąża i poród – współczesne wyzwania w skład którego wchodzą:
- Położnictwo
- Neonatologia
- Diagnostyka prenatalna
- Prawo wobec ciąży
- Bioetyka ciąży w aspekcie wielowyznaniowym
Podczas studiów na Wydziale Lekarskim nauczycie się teorii i nabędziecie praktycznych umiejętności. Wielu absolwentów poświęca się pracy naukowej i to również dzięki nim powstają nowoczesne leki i nowe, innowacyjne metody leczenia. Jedno jest pewne: Na tych studiach nie będziecie się nudzić. Medycyna jest fascynującą nauką.
Collegium Medicum UMK ma bardzo dobrą kadrę naukowo-dydaktyczną. Nowoczesną pod względem diagnostycznym i terapeutycznym bazę kliniczną. Zapewniamy też możliwość studiowania wg indywidualnego programu studiów lub indywidualnej organizacji studiów.
SKOŃCZYLIŚCIE STUDIA I CO DALEJ?
To pytanie, które stawia sobie wielu absolwentów. Życie bowiem weryfikuje marzenia w zderzeniu z rzeczywistością i zdarza się, że absolwenci nie znajdują pracy w swoim zawodzie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim tylko nieliczni decydują się na pracę odmienną ze swoimi kompetencjami. Na tych, którzy zdecydują się pracować jako lekarze, czekają ciekawe perspektywy i dobrze płatna praca.
Absolwent kierunku lekarskiego ma możliwość przystąpienia do stażu podyplomowego, po którym zdaje Lekarski Egzamin Końcowy.
Może specjalizować się w różnych specjalnościach medycznych, ubiegać się o przyjęcie na studia podyplomowe oraz o przyjęcie na studia doktoranckie.
Ma możliwość zatrudnienia jako pracownik naukowo-dydaktyczny w zakładach nauk podstawowych i klinikach wyższych uczelni medycznych.
Może podjąć pracę w szpitalu, przychodni lekarskiej i stacji sanitarno-epidemiologicznej, a także pełnić ważne funkcje w zarządzaniu ochroną zdrowia.
Ale najważniejsze jest to, że absolwent kierunku lekarskiego znajduje pracę w wyuczonym zawodzie. Może więc warto zostać studentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK?
RATOWNICTWO MEDYCZNE
Limit przyjęć 2018/2019
studia stacjonarne: 60 osób
studia niestacjonarne: 50 osób
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ RATOWNICTWO MEDYCZNE?
- Ustawa „O państwowym ratownictwie medycznym” zmieniła oblicze polskiej medycyny ratunkowej i systemu ratownictwa medycznego. Ratownik medyczny ma nową pozycję i nowe uprawnienia w hierarchii zawodów medycznych naszego kraju. To atrakcyjny zawód, który łączy w sobie niesienie pomocy z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi.Ratownictwo
- Zdobędziecie dużą wiedzę z zakresu nauk podstawowych i dyscyplin klinicznych.
- Zdobędziecie umiejętności wykonywania medycznych czynności ratunkowych w zespołach ratownictwa medycznego, kwalifikacji do pracy w oddziałach szpitalnych, ze szczególną preferencją szpitalnych oddziałów ratunkowych.
- Nauczycie się współpracować z lekarzem, pielęgniarką i pozostałym personelem medycznym w zakresie medycznych czynności ratunkowych oraz przedstawicielami niemedycznych, zawodowych i niezawodowych, służb i organizacji ratowniczych.
- Uzyskacie tytuł ratownika medycznego, który pozwoli wypełniać w przyszłości obowiązki dydaktyczne w zakresie promocji zdrowia i nauczania pierwszej pomocy, jak również szereg zadań menadżerskich i kierowniczych w strukturach ochrony zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.
- Będziecie umieli prowadzić akcje ratunkowe w zdarzeniach masowych i katastrofach.
- Nasza Uczelnia posiada pracownie dydaktyczno-naukowe, laboratoria i specjalistyczne pomieszczenia dydaktyczne wyposażone w nowoczesne środki dydaktyczne, pomoce naukowe oraz nowoczesny sprzęt do ćwiczeń z zakresu medycznych czynności ratunkowych.
- Będziecie uczestniczyć nie tylko w wykładach i ćwiczeniach, ale również w sympozjach i kongresach z zakresu medycyny ratunkowej.
Po ukończeniu I stopnia studiów macie możliwość kontynuowania dalszego kształcenia na studiach II stopnia z zakresu zdrowia publicznego. Wiedza, która zdobędziecie podczas studiów i duże umiejętności praktyczne pozwolą Wam znaleźć ciekawą pracę w jednostkach systemu ratownictwa medycznego.
Absolwenci pracują między innymi:
- w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratunkowych,
- w szkołach wyższych i ośrodkach nauczających,
- w Centrum Powiadamiania Ratunkowego szczebla powiatowego i wojewódzkiego,
- w powiatowych i wojewódzkich zespołach ds. opracowania regionalnych planów zabezpieczenia kryzysowego,
- w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, jako instruktor pierwszej pomocy,
- w szkołach, jednostkach straży pożarnej, w różnych służbach ratunkowych (WOPR, GOPR, TOPR) i zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości.
Kierunki wykładane na uczelni:
analityka medyczna | Magister Stacjonarny |
biotechnologia | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
dietetyka | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
farmacja | Magister Stacjonarny Niestacjonarny Wieczorowy |
finanse i rachunkowość | I stopnia Niestacjonarny | II stopnia Niestacjonarny |
fizjoterapia | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny Wieczorowy | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny Wieczorowy |
kierunek lekarski | Magister Stacjonarny Niestacjonarny Wieczorowy |
kosmetologia | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny Wieczorowy | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
pielęgniarstwo | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
położnictwo | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
ratownictwo medyczne | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
zdrowie publiczne | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
Główny adres uczelni
- Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
ul. Jagiellońska 13-15, 85-067 Bydgoszcz - Telefon: +48 52 585 33 00
- Fax: (52) 585 33 08
- Email: sekretariat@cm.umk.pl
- Strona: http://www.cm.umk.pl
Pytania dotyczące rekrutacji prosimy kierować do:
Dział Dydaktyki CM
Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 13, budynek A, II piętro, pok. 12
e-mail: dydaktyka@cm.umk.pl
tel. 52 585-37-75
tel. 52 585-38-19