Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – jednostka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ukierunkowana na kształcenie studentów w naukach medycznych. Collegium Medicum tworzą: Wydział Lekarski i Szkoła Zdrowia Publicznego. Pierwsza inauguracja odbyła się 3 października 2017.
Wydział Lekarski
Kierunek Lekarski - studia jednolite magisterskie, stacjonarne w języku polskim
Kierunek Lekarski - studia jednolite magisterskie, stacjonarne w języku angielskim - studia odpłatne
Czas trwania: 6 lat (12 semestrów)
Program studiów obejmuje kształcenie w zakresie:
- nauk morfologicznych: anatomia, histologia, embriologia;
- naukowych podstaw medycyny: biofizyka, biologia molekularna, biochemia z elementami chemii, fizjologia, cytofizjologia, elementy patofizjologii, informatyka i biostatystyka;
- nauk przedklinicznych: genetyka, mikrobiologia, immunologia, farmakologia z toksykologią, patologia;
- nauk behawioralnych i społecznych z elementami profesjonalizmu: etyka lekarska, socjologia medycyny, psychologia lekarska, historia medycyny, język angielski;
- nauk klinicznych niezabiegowych: pediatria, choroby wewnętrzne, neurologia, geriatria, psychiatria, dermatologia, onkologia, choroby zakaźne, rehabilitacja, medycyna rodzinna, diagnostyka laboratoryjna, farmakologia kliniczna;
- nauk klinicznych zabiegowych: chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, ortopedii z traumatologią, neurochirurgii, urologii, anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej, ginekologii i położnictwa, otorynolaryngologii, okulistyki, transplantologii, diagnostyki obrazowej;
- w zakresie prawnych i organizacyjnych aspektów medycyny: higiena, epidemiologia, zdrowie publiczne, prawo medyczne, medycyna sądowa;
- w zakresie ćwiczenia umiejętności praktycznych oraz integrowania różnych dziedzin medycyny: laboratoryjne umiejętności zabiegowe i kliniczna, zintegrowane zajęcia interdyscyplinarne i problemowe.
Absolwenci kierunku Lekarskiego posiadają wiedzę z zakresu rozwoju, budowy i funkcjonowania organizmu człowieka w warunkach prawidłowych i patologicznych, znają objawy i przebieg chorób, znają sposoby postępowania diagnostycznego i terapeutycznego właściwe dla określonych stanów chorobowych. Znają etyczne, społeczne i prawne uwarunkowania wykonywania zawodu lekarza a wiedzę opierają na dowodach naukowych i przyjętych normach. Potrafią rozpoznać problemy medyczne oraz określić priorytety w zakresie postępowania lekarskiego. Rozpoznają stany zagrożenia życia oraz wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej. Potrafią zaplanować postępowanie diagnostyczne i zinterpretować jego wyniki. Umieją wdrożyć właściwe i bezpieczne postępowanie terapeutyczne oraz przewidzieć jego skutki. Potrafią nawiązać i utrzymać głęboki i pełen szacunku kontakt z chorym, kierują się jego dobrem, stawiając je na pierwszym miejscu i przestrzegając tajemnicy lekarskiej i praw pacjenta. Są świadomi odpowiedzialności zawodowej oraz prawnej. Znają zasady współpracy z innymi lekarzami i pracownikami służby zdrowia oparte na wzajemnym szacunku, uczciwości i zaufaniu. Posiadają umiejętność stałego dokształcania się.
Absolwenci kierunku lekarskiego otrzymują dyplom i tytuł zawodowy lekarza, po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego otrzymują pełne prawo wykonywania zawodu lekarza i mogą podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach naukowo-badawczych i akademickich. Podnoszą swoje kwalifikacje, wiedzę i umiejętności w ramach specjalizacji lekarskich oraz kursów uzupełniających i dokształcających.
Szkoła Zdrowia Publiczengo UWM w Olsztynie
Kierunek Dietetyka - studia pierwszego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Absolwenci kierunku Dietetyka opanowują podstawową wiedzę z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego oraz technologii przygotowywania potraw. Posiadają podstawowe umiejętności praktyczne, jak i wiedzę z zakresu zdrowego i racjonalnego żywienia dla różnych grup wiekowych, zawodowych itp, planowania i przygotowania potraw wchodzących w skład poszczególnych diet, oceny stanu odżywienia, sposobu odżywienia i rozpoznania niedożywienia, zapobiegania chorobom żywieniowo-zależnym, organizowania żywienia indywidualnego, zbiorowego i leczniczego, kontrolowania jakości produktów żywnościowych oraz warunków ich przechowywania, produkcji potraw zgodnie z zasadami systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (Hazard Analyzes Critical Control Points – HACCP).
Absolwenci są przygotowani do pracy m.in. w: publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, zakładach żywienia zbiorowego, zakładach dostarczających pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering), placówkach poradnictwa żywieniowego, organizacjach konsumenckich, domach pomocy społecznej.
Kierunek Dietetyka - studia drugiego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom: magister
Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę oraz pogłębione umiejętności w zakresie żywienia człowieka zdrowego i chorego o zróżnicowanych potrzebach, związanych z wiekiem, płcią, stanem fizjologicznym, aktywnością fizyczną oraz w odniesieniu do profilaktyki schorzeń uwarunkowanych sposobem żywienia. Wykazuje się samodzielnością w zakresie planowania i realizowania żywienia indywidualnego oraz planowania i wdrażania żywienia zbiorowego, zarówno osób chorych, jak i zdrowych. Opierając się na przygotowaniu teoretycznym oraz zdobytych umiejętnościach podczas zajęć praktycznych, rozpoznaje zagrożenia niedożywieniem oraz stany niedożywienia, a także wdraża odpowiednie postępowanie profilaktyczne i lecznicze. Dobiera metody oraz dokonuje oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia, korzystając przy tym z odpowiednich narzędzi i środków. Wykazuje się zaawansowaną wiedzą i umiejętnościami w zakresie żywienia klinicznego, w tym doboru diet pochodzenia naturalnego oraz zastosowania środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Jest przygotowany do profesjonalnego planowania i realizowania zadań z zakresu edukacji zdrowotnej i żywieniowej osób zdrowych oraz chorych. Posiada utrwalone i pogłębione kompetencje w zakresie komunikacji z pacjentami/klientami oraz umiejętności i kompetencje niezbędne do pracy w zespole, w tym w zespole terapeutycznym, włącznie z umiejętnościami kierowania pracą zespołu terapeutycznego, a także zarządzania placówką prowadzącą działalność w zakresie dietetyki. Wykazuje się umiejętnością prowadzenia dokumentacji pacjenta w zakresie niezbędnym w zawodzie. Legitymuje się pogłębioną wiedzą oraz posiada umiejętności w zakresie prowadzenia badań oraz oceny jakości żywności, zasad jej produkcji, technologii sporządzania i przechowywania potraw oraz stosowania ich w różnych typach diet. Posługuje się przepisami prawa żywnościowego oraz prawa w zakresie ochrony zdrowia. Jest przygotowany do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z usługami w zakresie poradnictwa dietetycznego oraz posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne w zarządzaniu firmą i zasobami ludzkimi. Posiada przygotowanie do prowadzenia badań naukowych oraz kieruje się zasadami Dobrej Praktyki Klinicznej i Dietetyki Opartej na Faktach. Wykazuje się pogłębioną umiejętnością krytycznej analizy dostępnych danych naukowych i selekcji informacji. Jest zmotywowany do ustawicznego rozwoju zawodowego i świadomy konieczności aktualizowania swojej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, a także przekonany o misji, jaką niesie za sobą praca na rzecz zdrowia publicznego oraz jest świadomy roli dietetyka w kreowaniu postaw wobec zdrowia.
Miejscami zatrudnienia absolwenta są: poradnie dietetyczne, placówki systemu ochrony zdrowia, w tym poradnie specjalistyczne, szpitale, sanatoria, domy wczasowe, placówki oświatowo-wychowawcze (domy dziecka, przedszkola, szkoły), placówki służb społecznych (żłobki, domy pomocy społecznej), stacje sanitarno- epidemiologiczne, gabinety odnowy biologicznej, ośrodki wellness&spa, kluby sportowe, kluby fitness, zakłady przemysłu spożywczego, firmy cateringowe, portale internetowe (praca on-line).
Absolwent posiada kompetencje do pracy na stanowiskach wykonawczych i kierowniczych oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie usług dietetycznych. Jest przygotowany do kształcenia się w szkole doktorskiej.
Kierunek Fizjoterapia - studia pierwszego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Czas trwania: 5 lat (10 semestrów)
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom: magister
Zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym.
Absolwent jednolitych 5-letnich studiów magisterskich, zgodnie z wymogami Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, posiada przygotowanie do pracy w zakresie fizjoterapii z pacjentami w różnym wieku, z różnorodnymi dysfunkcjami. Może prowadzić rehabilitację dzieci i młodzieży z uwzględnieniem dynamizmu wieku rozwojowego. Posiada kompetencje do prewencji i rehabilitacji urazów związanych ze sportem, prowadzenia rehabilitacji osób starszych z dysfunkcjami i ograniczeniami funkcjonalnymi oraz psychicznymi. W trakcie studiów uzyskuje on teoretyczny zasób wiedzy i praktyczne umiejętności oraz kształci kompetencje społeczne niezbędne do stosowania procedur fizjoterapeutycznych – diagnostyki funkcjonalnej pacjenta, kwalifikowania, planowania i prowadzenia fizykoterapii, kinezyterapii, masażu, posługiwania się metodami specjalnymi fizjoterapii, tworzenia weryfikowania i modyfikowania programów fizjoterapii osób z różnymi dysfunkcjami stosownie do ich stanu klinicznego i funkcjonalnego. Jest przygotowany do dobierania zaopatrzenia ortopedycznego do potrzeb pacjenta oraz nauczania posługiwania się tymi wyrobami. Potrafi prowadzić działalność fizjoprofilaktyczną polegającą na popularyzowaniu zachowań prozdrowotnych mających na celu kształtowanie i podtrzymywanie sprawności i wydolności oraz przeciwdziałanie niepełnosprawności. Jest przygotowany do efektywnego komunikowania się z pacjentem i jego rodziną w atmosferze zaufania, z uwzględnieniem potrzeb pacjenta i jego praw.
Po ukończeniu studiów i uzyskaniu prawa wykonywania zawodu, absolwent może podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej (oddziały szpitalne, zakłady opieki zdrowotnej, zakłady opieki długoterminowej i terminalnej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, domy pomocy społecznej), ośrodkach sportowych oraz może prowadzić rehabilitację środowiskową.
Kierunek Pielęgniarstwo - studia pierwszego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Specjalność: bez specjalności
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku pielęgniarstwo posiada wiedzę z zakresu pielęgniarstwa oraz innych nauk medycznych. Zna regulacje prawne i normy etyczne dotyczące wykonywania zawodu pielęgniarki. Potrafi korzystać z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki, udziela świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom. Sprawuje całościową i zindywidualizowaną opiekę nad pacjentem niepełnosprawnym i umierającym. Samodzielnie wykonuje zawód, zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego podejścia do pacjenta. Organizuje pracę własną i nawiązuje współpracę w zespołach opieki zdrowotnej. Inicjuje i wspiera działania społeczności lokalnej na rzecz zdrowia. Posiada świadomość czynników wpływających na reakcje własne i pacjenta oraz konieczności ustawicznego kształcenia się.
Absolwenci kierunku Pielęgniarstwo uzyskują przygotowanie do wykonywania zawodu pielęgniarki polegającego na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w szczególności na: rozpoznawaniu warunków, potrzeb i problemów pielęgnacyjnych pacjenta, planowaniu i sprawowaniu opieki pielęgnacyjnej nad chorym, udzielaniu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz medycznych czynności ratunkowych, edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.
Absolwenci posiadają umiejętności: sprawowania wysokiego poziomu opieki nad człowiekiem zdrowym i chorym w zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Edukują chorego i jego bliskich do życia z chorobą i niepełnosprawnością; komunikują się w zespole medycznym.
Absolwent studiów pierwszego stopnia uzyskuje tytuł licencjata pielęgniarstwa i jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunku Pielęgniarstwo oraz podjęcia kształcenia podyplomowego.
Absolwenci są przygotowani do samodzielnego wykonywania zawodu oraz do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz domach opieki społecznej
Kierunek Pielęgniarstwo - studia drugiego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom: magister pielęgniarstwa
Absolwent nabywakompetencje pozwalające na: świadczenie opieki zdrowotnej oraz zarządzania nią, promocji i edukacji zdrowotnej, działania w roli uczestnika zespołu opieki zdrowotnej, rozwoju praktyki pielęgniarskiej, krytycznego myślenia i badań naukowych. Jest przygotowany do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej np. w szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej, domach pomocy społecznej oraz placówkach świadczących opiekę nad ludźmi w podeszłym wieku. Może pracować także w administracji państwowej i samorządowej oraz w szkolnictwie.
Kierunek Położnictwo - studia pierwszego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Specjalność: bez specjalności
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Studenci kierunku Położnictwo zdobywają wiedzę z zakresu świadczeń zdrowotnych wobec: kobiety ciężarnej, rodzącej i jej rodziny oraz noworodka.
Zdobywają wiedzę o: rozpoznawaniu ciąży i sprawowaniu opieki nad kobietą w przebiegu ciąży fizjologicznej oraz przeprowadzaniu badań niezbędnych w monitorowaniu ciąży fizjologicznej; prowadzeniu porodu fizjologicznego oraz monitorowania płodu z wykorzystaniem aparatury medycznej; przyjmowaniu porodu siłami natury wraz z nacięciem i szyciem naciętego krocza; podejmowaniu koniecznych działań w sytuacjach nagłych, do czasu przybycia lekarza, w tym przyjęcie porodu z położenia miednicowego oraz ręczne wydobycie łożyska; sprawowaniu opieki nad matką i monitorowaniem przebiegu okresu poporodowego; badaniu noworodków i opiekę nad nimi; realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji; samodzielnym udzielaniu w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych; profilaktyce chorób kobiecych i patologii położniczych; wykrywaniu stanów odbiegających od normy u matki i dziecka w okresie ciąży, porodu i połogu.
Absolwenci kierunku Położnictwo są przygotowani do pracy m.in. w: szpitalach i klinikach: w sali porodowej, w oddziałach: położniczym, patologii ciąży, ginekologicznym, onkologii ginekologicznej, neonatologicznym, patologii noworodka, sali operacyjnej położniczo-ginekologicznej.
Kierunek Ratownictwo medyczne - studia pierwszego stopnia, stacjonerne
profil kształcenia: praktyczny
Specjalność: bez specjalności
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Kierunek Ratownictwo Medyczne przygotowuje przyszłych ratowników medycznych do samodzielnego wykonywania medycznych czynności ratunkowych, takich jak: ocena parametrów kardynalnych, odpowiednie ułożenie poszkodowanego stosownie do odniesionych obrażeń, prowadzenie podstawowej i zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osób dorosłych i dzieci, bezprzyrządowe i przyrządowe przywracanie drożności dróg oddechowych, wykonanie defibrylacji, monitorowanie układu krążenia i oddechowego, podawanie leków z użyciem różnych dróg, przygotowanie poszkodowanego do transportu z unieruchomieniem w przypadku złamań i zatrzymaniem krwotoku zewnętrznego, odebranie porodu w warunkach pozaszpitalnych, udzielanie szybkiej pomocy o charakterze ratowniczym w stanach nagłego zagrożenia życia w wypadkach i katastrofach.
Absolwenci kierunku Ratownictwo medyczne posiadają teoretyczne i praktyczne umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej bezprzyrządowej i z użyciem oprzyrządowania specjalistycznego w stanach zagrożenia życia. Nabywają umiejętności potrzebne do prawidłowej oceny stanu zagrożenia życia na miejscu wypadku, potrafią dokonać wstępnej segregacji istotnej w udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz potrafią zabezpieczyć osoby poszkodowane.
Absolwenci kierunku Ratownictwo medyczne potrafią na stanowisku dyspozytora przeprowadzić wywiad celem rozpoznania sytuacji zagrożenia i udzielić instruktażu ratowniczego dostępnymi środkami łączności. W czasie transportu potrafią zapewnić bezpieczeństwo ofiarom i poszkodowanym, a także we właściwy sposób przekazać poszkodowanego personelowi ambulatorium, izby przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SORu). Absolwenci są przeszkoleni w zakresie zarówno wykorzystania sprzętu ratowniczego, jak i jego konserwacji i przygotowania do użycia podczas akcji ratowniczej oraz w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej z przeprowadzonych czynności.
Absolwenci kierunku Ratownictwo medyczne znajdują zatrudnienie w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, w zespołach wyjazdowych Pogotowia Ratunkowego, innych jednostkach i formacjach ratowniczych pomocy doraźnej, a także w Izbie Przyjęć szpitala lub ambulatorium.
Wydział Lekarski
Kierunek Lekarski - studia jednolite magisterskie, stacjonarne w języku polskim
Kierunek Lekarski - studia jednolite magisterskie, stacjonarne w języku angielskim - studia odpłatne
Czas trwania: 6 lat (12 semestrów)
Szkoła Zdrowia Publiczengo UWM w Olsztynie
Kierunek Dietetyka - studia pierwszego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Kierunek Dietetyka - studia drugiego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom: magister
Kierunek Fizjoterapia - studia pierwszego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Czas trwania: 5 lat (10 semestrów)
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom: magister
Kierunek Pielęgniarstwo - studia pierwszego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Specjalność: bez specjalności
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Kierunek Pielęgniarstwo - studia drugiego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom: magister pielęgniarstwa
Kierunek Położnictwo - studia pierwszego stopnia, stacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Specjalność: bez specjalności
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Kierunek Ratownictwo medyczne - studia pierwszego stopnia, stacjonerne
profil kształcenia: praktyczny
Specjalność: bez specjalności
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Kierunki wykładane na uczelni:
dietetyka | I stopnia Stacjonarny | II stopnia Stacjonarny |
fizjoterapia | Magister Stacjonarny |
kierunek lekarski | Magister Stacjonarny |
kierunek lekarski w j. angielskim | Magister Stacjonarny |
pielęgniarstwo | I stopnia Stacjonarny | II stopnia Stacjonarny |
położnictwo | I stopnia Stacjonarny |
ratownictwo medyczne | I stopnia Stacjonarny |
Główny adres uczelni
- Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
ul. Oczapowskiego 2, 10-719 Olsztyn - Telefon: 89 524 55 90
- Strona: http://wl.uwm.edu.pl
Jak do nas trafić
Powiązane artykuły
Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – Kształcenie na Najwyższym Poziomie
Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to jedna z wiodących jednostek edukacyjnych w Polsce, specjalizująca się w kształceniu przyszłych profesjonalistów w dziedzinie nauk medycznych. Oficjalnie zainaugurowana 3 października 2017 roku, jednostka ta skupia w sobie dwie kluczowe struktury – Wydział Lekarski oraz Szkołę Zdrowia Publicznego.
czytaj dalej