Collegium Polonicum w Słubicach
Collegium Polonicum jest unikatową w skali Europy formą akademickiej współpracy transgranicznej w dziedzinie nauki i dydaktyki. Odpowiedzialność za Collegium Polonicum spoczywa, zgodnie z umową z dn. 2 października 2002 roku, jednocześnie na Rzeczpospolitej Polskiej i Kraju Związkowym Brandenburgii. Collegium Polonicum działa jako wspólna placówka naukowo-dydaktyczna dwóch partnerskich uniwersytetów:
- Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) oraz
- Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (UEV).
Głównym zadaniem Collegium Polonicum jest działanie na rzecz naukowej i kulturalnej współpracy między Polską a Niemcami – krajami sąsiedzkimi Unii Europejskiej. Dla realizacji tego celu oferowane są wspólne kierunki studiów i prowadzone badania naukowe w wielu obszarach innowacyjnych pod względem społecznym, prawnym i gospodarczym.
Umiędzynarodowienie
Collegium Polonicum to filia jednego z największych i najbardziej renomowanych uniwersytetów w Polsce – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jednocześnie to wspólna jednostka naukowo-dydaktyczna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jej kierunki studiów prowadzone są w językach angielskim, niemieckim i polskim. W Collegium Polonicum studiują osoby z wielu krajów Europy i świata, a to wszystko na polsko-niemieckiej granicy, w samym centrum Europy.
Kameralność
Nie jesteśmy masową uczelnią, w której na każdym roku studiują setki osób. Stawiamy na małe grupy zajęciowe, innowacyjne programy studiów i indywidualne podejście do osób studiujących. U nas masz bezpośredni kontakt z wykładowcami i nie musisz czekać w kolejce, aby załatwić sprawy studenckie.
Wsparcie
Od początku studiów otoczymy Cię opieką i wyjaśnimy, na czym polega studiowanie. W razie pytań masz bezpośredni kontakt z koordynatorką spraw studenckich lub kierownikiem studiów. Zależy nam na tym, żebyście czuli się u nas dobrze!
Kampus
Czeka na Ciebie świetnie wyposażony kampus akademików z pokojami jedno- i dwuosobowymi. Do dyspozycji masz kort tenisowy, siłownię, klub studencki i stołówkę. Zajęcia odbywają się w nowoczesnych i klimatyzowanych wnętrzach Collegium Polonicum. Nasza biblioteka jest również świetnie wyposażona – możesz w niej nie tylko korzystać z księgozbioru z wolnym dostępem, ale także uczyć się w komfortowych warunkach.
Kierunki studiów
Governance of Organizations
Język wykładowy: angielski
Rekrutacja: wyłącznie od semestru zimowego
Poziom studiów: licencjackie (I stopień)
Tytuł zawodowy: licencjat (Bachelor of Arts, B.A.)
Czas trwania studiów: 6 semestrów
Governance of Organizations (GOO) to innowacyjny i interdyscyplinarny kierunek dla zainteresowanych zdobyciem unikatowej wiedzy oraz umiejętności w obszarze kierowania i zarządzania organizacjami każdego typu. Działające globalnie i cyfrowo organizacje szukają pracowników o interdyscyplinarnych umiejętnościach i wyposażonych w zestaw kompetencji miękkich. Program studiów licencjackich GOO przygotowuje do podjęcia pracy w szerokim spektrum organizacji (zarówno publicznych, jak i prywatnych) albo kontynuacji nauki na studiach drugiego stopnia.
Kierunek GOO pozwala także na zdobycie dodatkowej orientacji dla absolwentów szkół średnich potrzebujących dalszego rozeznania odnośnie przyszłej ścieżki kariery. Łączenie różnych dyscyplin naukowych i poznanie ich specyficznych metodyk daje możliwość podjęcia świadomego wyboru drogi zawodowej.
Interdyscyplinarny program studiów dzieli się na trzy grupy przedmiotów w obszarach:
- nauk o polityce i administracji
- nauk prawnych
- nauk o komunikowaniu społecznym i mediach.
Dodatkowo oferowane są zajęcia kształtujące tzw. umiejętności miękkie, czyli soft skills, takie jak prace projektowe, zarządzanie konfliktami, umiejętności retoryczne, wystąpienia publiczne, wykorzystywanie sztucznej inteligencji (AI) i inne.
Językiem wykładowym jest język angielski, ponadto program studiów przewiduje intensywny kurs języka obcego (preferowany język niemiecki) prowadzący do uzyskania poziomu B2.
Treści i przebieg studiów
Celem studiów jest wszechstronne przygotowanie do pracy w różnego rodzaju organizacjach. Jak to osiągnąć? Koncepcja kierunku opiera się na trzech filarach, które stanowią pochodną specyfiki organizacji, dzięki czemu tak dobrane narzędzia, wiedza i umiejętności w możliwie idealnym zakresie przygotowują absolwentów do przyszłej pracy. Zgodnie z tą koncepcją każda organizacja…
- …jest grupą społeczną, która dąży do realizacji określonego celu, działa na różnych płaszczyznach (lokalnie, krajowo, międzynarodowo, globalnie), może mieć różne formy (przykładowo: spółka, organizacja międzynarodowa, stowarzyszenie, fundacja) i wywiera wpływ na społeczeństwo i środowisko. Stąd pierwszy filar studiów to nauki o polityce i administracji, które pozwolą Ci zrozumieć ogólne zagadnienia dotyczące organizacji: ich rodzajów, powoływania i funkcjonowania.
- … działa w oparciu o określone reguły, w tym przepisy prawa, uchwalane na poziomie krajowym, międzynarodowym oraz w ramach Unii Europejskiej. Stąd drugi filar studiów to nauki prawne, w ramach których poznasz podstawy prawa publicznego, cywilnego i karnego w odniesieniu do funkcjonowania organizacji i jej członków.
- …powinna realizować swoje cele w zrównoważony sposób, z poszanowaniem środowiska i jednostek, a także w sposób innowacyjny i uwzględniający rozwój nowych technologii, w szczególności sztucznej inteligencji. Stąd trzeci filar studiów to nauki o komunikacji społecznej, a także trening kompetencji miękkich oraz intensywny kurs języka obcego.
Nauka odbywa się w ramach trzyletnich studiów licencjackich, które dzielą się na sześć semestrów:
- Pierwszy rok studiów ma charakter wprowadzający, jego celem jest zapoznanie z fachową terminologią z trzech dyscyplin naukowych i wdrożenie do nauki w systemie studiów wyższych. Obok zajęć merytorycznych zaoferujemy Ci spotkania, które wyjaśnią Ci, na czym polega studiowanie, jak wyglądają zajęcia i ich zaliczanie.
- Drugi rok studiów to czas, w którym masz już podstawy wiedzy i umiejętności z trzech dyscyplin naukowych i możesz zacząć kształtować swoje preferencje odnośnie interesujących Cię szczególnie tematów poprzez wybór części przedmiotów.
- Trzeci rok studiów to z jednej strony zakończenie cyklu ogólnych zajęć kursowych i dalsza możliwość wyboru przedmiotów. Z drugiej strony to czas obligatoryjnej praktyki oraz przygotowywania i obrony pracy licencjackiej.
Umiędzynarodowienie
Kierunek GOO prowadzony jest w Collegium Polonicum w Słubicach – wspólnej jednostce naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Docelowo ma on być prowadzony jako kierunek wspólny obydwu uczelni z uzyskaniem podwójnego dyplomu. Do tego momentu umiędzynarodowienie kierunku wzmacniane jest dla chętnych osób poprzez możliwość odbycia części studiów w Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w ramach programu stypendialnego Erasmus+.
Kompetencje i perspektywy zawodowe
Jako absolwent czy absolwentka kierunku GOO jesteście przygotowani do podjęcia pracy w szerokim spektrum organizacji. W sektorze publicznym możesz pracować w różnego rodzaju urzędach, agencjach i innych jednostkach administracyjnych o krajowym i międzynarodowym zasięgu, jak również w strukturach Unii Europejskiej. Sektor prywatny obejmuje z kolei zatrudnienie w różnych działach przedsiębiorstw, kariera możliwa jest ponadto w podmiotach takich jak fundacje, stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe. Orientację na rynku pracy umożliwią Ci obligatoryjne praktyki studenckie, a program studiów skonstruowany jest w taki sposób, aby kłaść nacisk na przekazywanie wiedzy i umiejętności w szczególności w ramach dynamicznie rozwijających się i innowacyjnych obszarów, jak ESG (environment, social, governance), zarządzanie zgodnością (compliance) czy komunikacja (w tym polityczna i biznesowa).
Twój profil absolwenta czy absolwentki daje ponadto silne podstawy do dalszego kształcenia w ramach studiów drugiego stopnia. Masz możliwość wyboru spośród licznych programów studiów magisterskich prowadzonych w różnych krajach, uczelniach i językach. Kontynuacja kształcenia możliwa jest w języku angielskim, jak i w innym języku obcym, który nauczany jest w trakcie studiów. Możesz kontynuować naukę w Collegium Polonicum i w Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, decydując się na jeden z licznych programów masterskich.
Studia o Niemczech (German Studies)
Język wykładowy: niemiecki (od poziomu A2)
Rekrutacja: wyłącznie od semestru zimowego
Poziom studiów: licencjackie (I stopień)
Tytuł zawodowy: licencjat (Bachelor of Arts, B.A.)
Czas trwania studiów: 6 semestrów
Studia o Niemczech (German Studies) to interdyscyplinarny kierunek studiów dla zainteresowanych zdobyciem szerokiej wiedzy na temat historii i teraźniejszości, a także kultury społecznej i politycznej Niemiec oraz umiejętności w zakresie posługiwania się językiem niemieckim, tłumaczenia i interpretowania tekstów w języku niemieckim i komunikacji międzykulturowej.
Działające lokalnie, transgranicznie i globalnie instytucje kultury oraz przedsiębiorstwa poszukują pracowników o interdyscyplinarnych umiejętnościach, z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego oraz kompetencjami międzykulturowymi. Program studiów o Niemczech pozwala na dogłębne i wszechstronne przygotowanie do samodzielnej pracy zawodowej w dziedzinach wymagających bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego, niemieckojęzycznej kultury i niemieckiej przestrzeni publicznej, a więc: w instytucjach kultury, w dziennikarstwie, polityce, instytucjach EU, w obszarach związanych z polsko-niemieckim sąsiedztwem. Studia o Niemczech przygotowują także do kontynuacji nauki na studiach drugiego stopnia.
Interdyscyplinarny program studiów dzieli się na cztery grupy przedmiotów w obszarach:
- wiedza o języku i język niemiecki w komunikacji globalnej
- wiedza o kulturze i literaturze
- wiedza o historii i społeczeństwie
- komunikacja międzykulturowa
Oferowane są także zajęcia kształtujące indywidualne umiejętności komunikacyjne, potrzebne do efektywnego, możliwie bezkonfliktowego współdziałania w międzynarodowych zespołach, umiejętności redagowania i tłumaczenia tekstów, przygotowania projektów, a także zajęcia z zakresu technologii informacyjnych i inne.
Językiem wykładowym jest język niemiecki, ponadto program studiów przewiduje intensywny kurs języka angielskiego prowadzący do uzyskania poziomu B2.
Treści i przebieg studiów
Celem studiów jest wszechstronne przygotowanie do pracy w różnego rodzaju instytucjach kultury i przedsiębiorstwach wymagających bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego oraz niemieckiej kultury i niemieckiej przestrzeni publicznej. Jak to osiągnąć?
- blok zajęć z języka niemieckiego pomoże Ci osiągnąć bardzo dobre umiejętności językowe w komunikacji globalnej, tutaj nauczysz się swobodnie posługiwać się słownictwem specjalistycznym oraz rozmawiać na globalne tematy, takie jak miłość, społeczeństwo, aktualna sytuacja polityczna, uchodźcy, pokolenia i inne. Nauczysz się ponadto samodzielnie redagować teksty w języku niemieckim oraz tłumaczyć.
- Na naszym kierunku zdobędziesz także wiedzę o szeroko pojętej kulturze Niemiec: nauczysz się interpretować wybrane teksty współczesnej literatury niemieckiej, poznasz świat mediów w Niemczech oraz najważniejsze wydarzenia z zakresu historii Niemiec, jak i produkty kultury niemieckiej, uczestnicząc m.in. w zajęciach muzealnych.
- Pomożemy Ci także odnaleźć się w niemieckiej przestrzeni publicznej, wyposażając Cię w wiedzę o państwie niemieckim, jego systemie politycznym, multikulturowym społeczeństwie oraz w kompetencje międzykulturowe ułatwiające pracę w międzynarodowym i wielojęzycznym zespole.
- Studiując na kierunku studia o Niemczech doświadczysz kształcenia w duchu tolerancji i różnorodności kultur i języków, szacunku wobec wielości poglądów i postaw, otwartości i umiejętności krytycznego i twórczego myślenia.
Nauka odbywa się w ramach trzyletnich studiów licencjackich, które dzielą się na sześć semestrów:
Pierwszy rok studiów ma charakter wprowadzający, jego celem jest zapoznanie z fachową terminologią z obszarów ujętych w programie studiów i wdrożenie do nauki w systemie studiów wyższych. Obok zajęć merytorycznych zaoferujemy Ci spotkania, które wyjaśnią Ci, na czym polega studiowanie, jak wyglądają zajęcia i ich zaliczanie.
Drugi rok studiów to czas, w którym masz już podstawy wiedzy i umiejętności z dyscyplin naukowych, do których przypisany jest kierunek studiów i możesz zacząć kształtować swoje preferencje odnośnie interesujących Cię szczególnie tematów poprzez wybór części przedmiotów.
Trzeci rok studiów to z jednej strony zakończenie cyklu ogólnych zajęć kursowych i dalsza możliwość wyboru przedmiotów. Z drugiej strony to czas przygotowywania i obrony pracy licencjackiej.
Umiędzynarodowienie
Kierunek studia o Niemczech prowadzony jest w Collegium Polonicum w Słubicach – wspólnej jednostce naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (UEV). Kierunek prowadzony będzie jako kierunek wspólny obydwu uczelni z możliwością uzyskania dwóch dyplomów (UAM i UEV). Dodatkowo umiędzynarodowienie kierunku wzmacniane jest dla chętnych osób poprzez możliwość odbycia części studiów na jednym z zagranicznych uniwersytetów partnerskich w ramach programu stypendialnego Erasmus+.
Kompetencje i perspektywy zawodowe
Jako absolwent czy absolwentka kierunku studia o Niemczech jesteście przygotowani do podjęcia pracy w licznych instytucjach kultury oraz przedsiębiorstwach, w których wymagana jest bardzo dobra znajomość języka niemieckiego, znajomość niemieckiej kultury oraz przestrzeni publicznej, a także umiejętność funkcjonowania w środowisku wielonarodowym i wielokulturowym. Zdobyte podczas studiów umiejętności i kompetencje pomogą Ci znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w instytucjach, fundacjach i organizacjach kultury oraz w licznych przedsiębiorstwach niemieckich, dla funkcjonowania których niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka niemieckiego oraz wiedza o przestrzeni publicznej w Niemczech. Te same umiejętności oraz kompetencje są również bardzo pożądane w sektorze prywatnym, związanym z handlem, transportem i spedycją, który dominuje w zachodnich województwach i gdzie absolwenci studiów o Niemczech będą mogli znaleźć zatrudnienie jako specjaliści wspierający ten sektor oraz współpracowników wiedzą na temat społeczno-kulturowo-politycznych realiów Niemiec i znajomością języka niemieckiego.
Twój profil absolwenta czy absolwentki daje ponadto silne podstawy do dalszego kształcenia w ramach studiów drugiego stopnia. Masz możliwość wyboru spośród licznych programów studiów magisterskich prowadzonych w różnych krajach, uczelniach i językach. Kontynuacja kształcenia możliwa jest w języku niemieckim oraz angielskim. Możesz kontynuować naukę w Collegium Polonicum i w Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, decydując się na jeden z licznych programów masterskich.
Studia o Polsce (Polish Studies)
Język wykładowy: polski
Rekrutacja: wyłącznie od semestru zimowego
Poziom studiów: licencjackie (I stopień)
Tytuł zawodowy: licencjat (Bachelor of Arts, B.A.)
Czas trwania studiów: 6 semestrów
Studia o Polsce (Polish Studies, SOP) to kierunek adresowany do osób ze wszystkich krajów świata zainteresowanych nabyciem oraz doskonaleniem umiejętności posługiwania się językiem polskim oraz pogłębieniem znajomości polskiej literatury i historii Polski. Studia o Polsce umożliwiają studentom zdobywanie praktycznej wiedzy i umiejętności oraz kompetencji społecznych potrzebnych do wejścia na europejski rynek pracy. Dzięki szerokim kompetencjom językowym i kulturowym absolwenci kierunku studia o Polsce są idealnymi kandydatami do pracy w firmach zajmujących się współpracą międzynarodową, w organizacjach pozarządowych oraz dyplomacji, a także na rynku wydawniczym oraz tłumaczeniowym. SOP jest kierunkiem prowadzonym wspólnie przez polski Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i niemiecki Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Absolwenci kierunku mogą uzyskać dyplom ukończenia studiów obu uczelni oraz podejmować dalsze studia w Polsce, Niemczech i innych krajach europejskich. Kierunek skierowany jest zarówno do studentów zagranicznych, którzy chcieliby studiować w Unii Europejskiej, ale nie dysponują odpowiednią znajomością języka polskiego, jak i osób komunikujących się w języku polskim i zainteresowanych pogłębieniem jego znajomości.
Nasze atuty
- wykwalifikowana kadra pozwalająca rozwijać i poszerzać znajomość języka polskiego, angielskiego i niemieckiego
- studia w międzynarodowym otoczeniu pozwalające w praktyce wykorzystywać nabywane umiejętności
- kształtowanie kompetencji międzykulturowych niezbędnych w pracy zawodowej w międzynarodowym środowisku
- kierunek prowadzony przez dwie uczelnie z dwóch różnych krajów Unii Europejskiej
- możliwość dalszych studiów w Polsce i w Niemczech
- dodatkowy kurs języka niemieckiego od pierwszego semestru dla osób zainteresowanych uzyskaniem podwójnego polsko-niemieckiego dyplomu
Dla osób z dobrą znajomością języka polskiego, chcących pogłębić znajomość polskiej kultury i literatury, istnieje możliwość korzystania z szerokiej oferty zajęć Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, a także zajęć językowych pozwalających pogłębić kompetencje w innych językach obcych.
Treści i przebieg studiów
Celem studiów jest wszechstronne przygotowanie do pracy w międzynarodowym środowisku zarówno w Polsce, jak w i kraju Twojego pochodzenia. Jak zamierzamy to osiągnąć?
- Poprzez rozwijanie kompetencji międzykulturowych i językowych dzięki autorskiemu programowi studiów.
- Pracę w małych grupach seminaryjnych.
- Zajęcia prowadzone przez wykładowców z wieloletnim doświadczeniem w pracy w środowisku międzynarodowym i wielokulturowym.
- Dominującą formą zajęć, którymi są zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem nowoczesnych technik i metodologii nauczania.
Program SOP zakłada stopniowe zdobywanie kompetencji językowych. Nauka odbywa się w ramach trzyletnich studiów licencjackich, które dzielą się na sześć semestrów:
Pierwszy rok nauki wypełniony jest intensywną nauką języka polskiego. Dla osób zainteresowanych podwójnym polsko-niemieckim dyplomem równolegle odbywa się także intensywna nauka języka niemieckiego.
Na drugim roku studenci doskonalą znajomość języka polskiego oraz pogłębiają wiedzę dotyczącą między innymi polskiej: literatury, historii, kultury i polityki.
Na trzecim roku studenci pogłębiają te zagadnienia, a także rozwijają praktyczne umiejętności związane z przekładem różnego rodzaju tekstów, zarówno na język polski, jak i język ojczysty. Studia kończą się obroną pracy licencjackiej.
Przez cały okres studiów studenci mogą korzystać z szerokiej oferty nauki języka angielskiego oraz niemieckiego na zajęciach prowadzonych w Collegium Polonicum oraz dodatkowych przedmiotach związanych z nauką języka oraz lektoratach języka niemieckiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Umiędzynarodowienie
Kierunek studia o Polsce prowadzony jest w Collegium Polonicum w Słubicach – wspólnej jednostce naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Międzynarodowa kadra z obu stron granicy dysponuje znacznym doświadczeniem w zakresie studiów międzynarodowych. Oba uniwersytety należą do sieci europejskich uniwersytetów badawczych, z którymi utrzymują stałe kontakty, a wykładowcy uniwersyteccy regularnie przebywają gościnnie na innych uniwersytetach w całej Europie.
Kompetencje i perspektywy zawodowe
Nasi absolwenci są przygotowywani do podjęcia zatrudnienia w różnych miejscach pracy, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Silny nacisk na kształtowanie znajomości języka polskiego oraz dalszych języków obcych, logicznego i krytycznego myślenia, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju miękkich kompetencji międzykulturowych powodują, że dysponują oni kompetencjami poszukiwanymi przez międzynarodowe firmy. Absolwenci gotowi są także do pracy w sektorze organizacji pozarządowych, instytucji kulturalnych, wydawniczych i translatorskich, ale także edukacyjnych.
Naszym celem jest przygotowanie do pracy zarówno w Polsce, Niemczech, jak i w kraju pochodzenia naszych studentów. Zrozumienie i wyczucie na różnice kulturowe, a także szeroka wiedza z zakresu literaturoznawstwa, translatoryki i historii dają naszym absolwentom solidną podstawę do dalszych studiów i specjalizacji w wielu kierunkach humanistycznych.
Jeżeli zdecydujesz się na dalsze kształcenia na studiach drugiego stopnia, masz możliwość wyboru spośród licznych programów studiów magisterskich prowadzonych w różnych krajach, uczelniach i językach. Kontynuacja kształcenia możliwa jest w języku polskim, ale także w dalszym języku obcym, którego znajomość potwierdza egzamin językowy. Możesz kontynuować naukę w Collegium Polonicum i w Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, decydując się na jeden z licznych programów na poziomie magisterskim.
Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze
Skorzystaj z unikalnej w skali europejskiej możliwości równoczesnego studiowania dwóch systemów prawnych w dwóch państwach oraz w dwóch językach!
Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze otwierają przed Tobą różnorodne ścieżki kariery. Po ich ukończeniu możesz
- skończyć aplikację i potem pracować w klasycznych zawodach prawniczych jako adwokat, radca prawny, notariusz, sędzia, prokurator w Polsce,
- podejść do Pierwszego Egzaminu Państwowe („1. Staatsexamen”), skończyć referendariat i potem pracować w klasycznych zawodach prawniczych jako adwokat, radca prawny, notariusz, sędzia, prokurator w Niemczech,
- pracować w europejskich oraz międzynarodowych organizacjach i urzędach oraz
- w polskich, niemieckich lub międzynarodowych korporacjach.
Nasze absolwentki oraz naszych absolwentów wyróżniają na prawniczym rynku pracy wyjątkowe kompetencje, do których należą:
- gruntowna znajomość dwóch systemów prawnych,
- umiejętności prawnoporównawcze,
- szeroka znajomość (prawniczego) języka niemieckiego i polskiego,
- pięcioletnie doświadczenie w funkcjonowaniu w środowisku wielonarodowym oraz wielokulturowym, jakim jest Uniwersytet Europejski Viadrina
Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze składają się trzech kierunków.
Podstawę Polsko-Niemieckich Studiów Prawniczych stanowią pięcioletnie jednolite studia magisterskie prowadzone wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kończą się one nadaniem tytułu magister prawa (mgr), który umożliwia podejście do aplikacji w Polsce.
Studia licencjackie Bachelor of German and Polish Law oraz masterskie Master of German and Polish Law przebiegają równolegle do studiów magisterskich. Pierwsze trzy lata magistra odpowiadają studiom licencjackim, które kończą się nadaniem tytułu "Bachelor of Laws – LL.B." i tym samym zdobyciem pierwszego dyplomu ukończenia studiów. Umożliwia on podjęcie pracy np. w niektórych obszarach niemieckiej administracji. Ostatnie dwa lata studiów magisterskich odpowiadają studiom masterskim i kończą się nadaniem tytułu "Master of Laws – LL.M.".
Kierunek magisterski idealnie łączy się z kierunkami "Bachelor | Master of German and Polish Law". Posiadają one bowiem bardzo podobny plan zajęć, co umożliwia ich równoczesne studiowanie bez dodatkowego (podwójnego) obciążenia.
Master of Digital Entrepreneurship
Ochrona europejskich dóbr kultury
Kierunki wykładane na uczelni:
Governance of Organizations | I stopnia Stacjonarny |
Master of Digital Entrepreneurship | I stopnia Stacjonarny |
Ochrona europejskich dóbr kultury | I stopnia Stacjonarny |
Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze | Magister Stacjonarny |
Studia o Niemczech | I stopnia Stacjonarny |
Studia o Polsce | I stopnia Stacjonarny |
Główny adres uczelni
- Collegium Polonicum w Słubicach
ul. Kościuszki 1, 69-100 Słubice - Telefon: +48 61 829 68 00
- Email: study.cp@cp.edu.pl
- Strona: http://cp.edu.pl