Gdyńska Szkoła Filmowa
powstała w styczniu 2010 roku z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdyni - Wojciecha Szczurka, Leszka Kopcia - Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Roberta Glińskiego - Rektora PWSFTViT w Łodzi i Jerzego Radosa - pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych.
1 października 2010 roku, pierwsza w Polsce Północnej, szkoła filmowa rozpoczęła intensywne ćwiczenia, seminaria i wykłady na trwającym 2 lata Wydziale Reżyserskim. Jeden semestr obejmuje do 700 godzin zajęć.
Misją oraz podstawowym celem działalności GSF jest rzetelne, solidne i profesjonalne wykształcenie świadomych zawodu reżysera przyszłych twórców filmów fabularnych i dokumentalnych. Nauczanie przedmiotów kierunkowych opiera się na zajęciach praktycznych. Niezbędne wykłady teoretyczne stanowią punkt wyjścia do szeregu ćwiczeń, prób warsztatowych oraz realizacji scen i etiud filmowych. Zajęcia w niewielkich grupach umożliwiają indywidualną pracę oraz bezpośredni, merytoryczny kontakt z wykładowcą. Każdy student Gdyńskiej Szkoły Filmowej zrealizuje dwa krótkie filmy: fabularny i dokumentalny.
Gdyńska Szkoła Filmowa jest nowoczesnym projektem edukacyjnym, inspirowanym programami nauczania zawodów filmowych, popularnymi wśród systemów edukacji filmowej w USA, Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii.
Program nauczania GSF obejmuje m.in.:
- Reżyserię filmu fabularnego
- Pracę z aktorem
- Reżyserię filmu dokumentalnego
- Sztukę operatorską
- Scenariopisarstwo
- Montaż filmu fabularnego oraz filmu dokumentalnego
- Dźwięk i muzykę w filmie
- Fotografikę
- Historię i estetykę filmu fabularnego oraz filmu dokumentalnego.
Autorem programu nauczania GSF jest reżyser o międzynarodowej renomie Robert Gliński.
Ćwiczenia i zajęcia praktyczne, wykłady, seminaria, opiekę artystyczną oraz indywidualne konsultacje realizują doświadczeni wykładowcy, znakomici twórcy filmowi, m.in.: Mirosław Bork, Sławomir Fabicki, Milenia Fiedler, Robert Gliński, Paweł Huelle, Andrzej Jaroszewicz, Krzysztof Kornacki, Rafał Listopad, Grzegorz Łoszewski, Paweł Łoziński, Kamil Przełęcki, Mirosław Przylipiak, Sławomir Pultyn, Wojciech Staroń i Andrzej Titkow.
Od słuchaczy nie jest pobierane czesne.
Głównym mecenasem szkoły jest Miasto Gdynia. Organizatorem GSF jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, realizator Festiwali Polskich Filmów Fabularnych oraz Pomorskich Warsztatów Filmowych.
Priorytetem działalności Gdyńskiej Szkoły Filmowej jest utrzymywanie najwyższego, światowego poziomu nauczania
Rekrutacja
NA KOLEJNĄ REKRUTACJĘ ZAPRASZAMY W 2020 ROKU.
Rekrutacja do Gdyńskiej Szkoły Filmowej składa się z trzech etapów:
- Dopuszczenie do egzaminów wstępnych na podstawie złożonych dokumentów i prac
- Egzamin wstępny
- Rozmowa kwalifikacyjna
Warunki dopuszczenia do egzaminu wstępnego
1. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na semestr pierwszy powinni złożyć następujące dokumenty:
- wypełniony Wniosek Rekrutacyjny;
- świadectwo maturalne lub świadectwo ukończenia szkoły średniej;
- dwa zdjęcia legitymacyjne;
- kserokopię dowodu osobistego;
- życiorys wraz z uzasadnieniem dlaczego kandydat chciałby zostać słuchaczem Gdyńskiej Szkoły Filmowej;
- pisemne potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej
2. Teczka dokumentująca własny dorobek artystyczny kandydata zawierająca:
krótki film fabularny lub dokumentalny lub animowany (od 1 od 5 minut), zrealizowany w dowolnej technice i umieszczony na płycie DVD-Video prace literackie w postaci:
a) pomysłu na scenariusz krótkiego filmu fabularnego o wyraźnie zarysowanej historii fabularnej (maksymalnie 1800 znaków ze spacjami, 1 strona A4) na zadany temat do wyboru „Miłość i gniew” lub „Uczucia nie kłamią” lub „Żądza pieniądza”;
b) pomysłu na scenariusz krótkiego filmu dokumentalnego, którego bohater związany jest z Gdynią, Sopotem, Gdańskiem lub Kaszubami (maksymalnie 1800 znaków ze spacjami, 1 strona A4);
Prace literackie należy podpisać imieniem i nazwiskiem oraz zatytułować wybranym tematem zadania.
dwie prace fotograficzne na zadane tematy:
a) tryptyk fotograficzny „Kogo kocham?”;
b) opowieść fotograficzna [od 5 do 10 zdjęć] „Historia o moim sąsiedzie”.
Prace fotograficzne należy podpisać imieniem i nazwiskiem oraz zatytułować.
3. Kandydaci mogą dołączyć do teczki własne prace twórcze np: filmowe, literackie, fotograficzne, plastyczne, stanowiące dorobek artystyczny.
Egzamin wstępny
Egzamin wstępny składa się z pięciu zadań:
- Zadanie scenariuszowe,
- Test predyspozycyjny,
- Zadanie narracyjne -ułożenie historii na podstawie fotosów z filmu fabularnego,
- Ćwiczenie z aktorem - wyreżyserowanie scenki na zadany temat,
- Dodatkowe ćwiczenie egzaminacyjne.
„Żyjemy w dobie rewolucji technologicznej oraz nieuchronnej (a może i zbawiennej) konwergencji tradycyjnych mediów. Specjalizacja tylko w jednym obszarze produkcji audiowizualnej może już nie zapewniać sukcesu zawodowego. Umiejętność szerokiego myślenia, cross-mediowego planowania produkcji i promocji staje się najbardziej pożądaną wartością szeroko rozumianego showbiznesu. Świat filmu i gier zaczyna się przenikać. Tradycyjne formy przekazu tekstu w prasie, dźwięku w radio i obrazu w telewizji znajdują wspólny mianownik w postaci kanału zwrotnego w komunikacji z odbiorcą, a wszystkie media stają się dostawcami treści na żądanie, w miejscu i czasie, o którym nie decyduje już nadawca. Czas, w którym linia podziału między nadawcą a odbiorcą treści była jasna i klarowna odszedł dekadę temu do lamusa. Dziś widz, czytelnik, słuchacz współtworzy przekaz, stając się nadawcą i współtwórcą nowych treści i nowych mediów.
- organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej
- organizacja produkcji interaktywnej
- finansowe i prawne aspekty projektu audiowizualnego
- zarządzanie projektem audiowizualnym
- Opłata za studia wynosi 12 000,00 zł za dwa lata (3 000,00 zł za semestr).
- Opłaty semestralne za studia wnoszone są na konto Pomorskiej Fundacji Filmowej do 31 marca w semestrze letnim oraz do 31 października w semestrze zimowym. W pierwszym semestrze studiów opłatę należy wnieść w terminie do 25 września. Nie wniesienie opłaty za studia w przewidzianym terminie może spowodować decyzję o skreśleniu z listy słuchaczy.
- Przerwanie studiów w trakcie trwania semestru lub nie zaliczenie egzaminu poprawkowego nie jest podstawą do zwrotu całości lub części opłaty wniesionej za studia na tym semestrze.
- Nabór przeprowadzany jest dwustopniowo:
- kandydaci zobowiązani są do złożenia niezbędnych dokumentów (CV, wypełniony kwestionariusz kandydata),
- organizatorzy przeprowadzają z kandydatami rozmowę kwalifikacyjną, której termin zostanie podany najpóźniej w ciągu 7 dni od zakończenia naboru.
- Po otrzymaniu decyzji o przyjęciu w poczet słuchaczy Studium, w siedzibie Pomorskiej Fundacji Filmowej należy złożyć następujące dokumenty:
- dowód wpłaty czesnego za pierwszy semestr na konto Pomorskiej Fundacji Filmowej,
- kserokopię dowodu osobistego.
- Program Studium jest prowadzony w trybie pół-zaocznym. Zajęcia dydaktyczne realizowane są w cyklu dwu lub trzydniowych sesji, po jednej sesji w miesiącu.
- Rok szkolny rozpoczyna się 1 października i trwa do 30 czerwca następnego roku, z tym zastrzeżeniem, że II rok Studium kończy się 30 września następnego roku.
- Rok szkolny obejmuje dwa semestry – zimowy (październik – styczeń), letni (luty – czerwiec), z tym zastrzeżeniem, że ostatni semestr II roku Studium jest wydłużony i kończy się wraz z końcem września.
Zawody na uczelni:
film, kurs operatorski |
reżyseria filmowa |
Główny adres uczelni
- Gdyńska Szkoła Filmowa
Plac Grunwaldzki 2, 81-372 Gdynia - Telefon: 58 712 22 77
- Email: info@gsf.pl
- Strona: http://www.gsf.pl
Jak do nas trafić
Powiązane artykuły
Ruszyła rekrutacja na 19. Pomorskie Warsztaty Filmowe
Zadajesz sobie pytanie: Jak zrobić film? Zgłoś się na 19. Pomorskie Warsztaty Filmowe!
czytaj dalejZaślubiam Cię. 100 rocznica powrotu Polski nad Morze Bałtyckie
Przedstawiamy zwiastuny dwóch filmów, zrealizowanych przez naszych absolwentów w ramach projektu „Zaślubiam Cię. 100 rocznica powrotu Polski nad Morze Bałtyckie”: "Pewnego razu nad morzem" w reżyserii Sławomira Witka i "Sto lat" w reżyserii Anety Gołębiewskiej-Bussold.
czytaj dalejLekcje z historii kina i form filmu Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Od czwartoklasistów z podstawówki aż po maturzystów – dzieci i młodzież z Gdyni mogą wziąć udział w bezpłatnych „Lekcjach z historii kina i form filmu Gdyńskiej Szkoły Filmowej”. Nowy projekt edukacyjny realizowany w Gdyńskim Centrum Filmowym startuje już w lutym, zaraz po zimowych feriach. Ta edycja potrwa do 30 czerwca 2019.
czytaj dalej