Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
Rok założenia: 2002 | Rektor: prof. dr inż hab. Tadeusz TuszyńskiKrakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia z siedzibą w Krakowie prowadzi kierunki kształcenia związane z medycyną a w szczególności ze zdrowiem człowieka. Powstała jako pierwsza tego typu uczelnia w południowo – wschodniej Polsce. Nowoczesna, kształcąca na wysokim poziomie niepubliczna uczelnia zawodowa dąży do osiągnięcia coraz lepszej jakości kształcenia dostosowując swoją ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy.
Od 2002 r. Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia stawia na rozwój poprzez:
- dostosowywanie programów studiów do potrzeb rynku pracy,
- śledzenie najnowszych trendów w zakresie promocji zdrowia,
- wprowadzanie nowych kierunków studiów,
- kształcenie z uwzględnieniem innowacyjnych osiągnięć branży medycznej i kosmetologicznej,
- doposażanie pracowni w najnowocześniejszy sprzęt,
- edukację praktyczną we współpracy z uznanymi ośrodkami odnowy biologicznej, opieki zdrowotnej i żywienia,
- współpracę z renomowanymi firmami branżowymi.
Dbałość o wygląd zewnętrzny, opóźnianie oznak starzenia, utrzymywanie sprawności fizycznej oraz odpowiedni sposób odżywiania stały się w dzisiejszych czasach niemal powszechne. Coraz więcej osób zaczęło zastanawiać się, jak zachować najdłużej urodę, młodość oraz sprawność fizyczną i psychiczną. Wymaga to dużej wiedzy z zakresu medycyny, dlatego naszym celem jest taką wiedzę przekazywać.
Wszystkie oferowane kierunki dają absolwentom obszerną wiedzę teoretyczną i przede wszystkim praktyczną, przygotowując ich do profesjonalnego wykonywania zawodu, co sprawia, że są bezkonkurencyjni na krajowym i zagranicznym rynku pracy. Absolwenci naszej Uczelni uzyskują również wiedzę z zakresu zarządzania i marketingu oraz przedsiębiorczości, która przygotowuje ich do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Z prawdziwą satysfakcją informujemy Państwa, że Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia ma możliwość posługiwania się znakiem Wiarygodna Szkoła, Dobra Uczelnia – dobra praca.
Studia I st. Licencjackie
Dietetyka
studia pierwszego stopnia – licencjackie, stacjonarne i niestacjonarne
Kształcenie na kierunku Dietetyka obejmuje wszystkie aspekty dotyczące edukacji żywieniowej, promocji zdrowia, żywienia człowieka zdrowego, jak również żywienia w różnych stanach chorobowych, uwzględnia cały szereg zagadnień związanych z naukami podstawowymi i medycznymi. Profil kształcenia i dobór przedmiotów zapewnia studentom umiejętność praktycznego zastosowania nabytej wiedzy w szerokim spektrum zagadnień dietetycznych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na profilaktykę chorób dietozależnych.
Obszar działalności zawodowej
- publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej
- zakłady żywienia zbiorowego i zakłady dostarczające pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering)
- organizacje konsumenckie
- placówki sportowe i inne (w zależności od rodzaju dodatkowych kwalifikacji)
- szkolnictwo – po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji
- prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie poradnictwa dietetycznego
Absolwent jest przygotowany do:
- planowania i przygotowywania potraw wchodzących w skład poszczególnych diet zgodnie z obowiązującą klasyfikacją
- oceny stanu odżywiania, sposobu żywienia i rozpoznania niedożywienia
- zapobiegania chorobom żywieniowo – zależnym
- oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia
- kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania oraz produkcji potraw
- znajomości zasad systemu HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontrolny)
- oceny wpływu choroby na stan odżywienia i wpływu żywienia na wyniki leczenia chorób
- planowania racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności
- organizowanie żywienia indywidualnego, zbiorowego i leczniczego dostosowanego do wieku i stanu zdrowia pacjentów
- prowadzenia edukacji żywieniowej
Kosmetologia
studia pierwszego stopnia – licencjackie, stacjonarne i niestacjonarne
Kosmetologia jest obecnie najnowocześniej rozwijającą się dziedziną dermatologii. Kosmetolog to specjalista zajmujący się poprawianiem i przywracaniem urody. Zajmuje się profilaktyką, która ma na celu opóźnienie zewnętrznych oznak starzenia się oraz zachowanie jak najdłużej sprawności życiowej. Absolwent posiada umiejętności prawidłowego wykonywania zabiegów kosmetologicznych, pielęgnacyjnych, upiększających i leczniczych z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań. Jest przygotowany do współpracy z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo.
Obecnie program studiów został zmodyfikowany z uwagi na dynamiczny rozwój stosowanych technologii. Wymagało to zwiększenia ilości zajęć praktycznych stawiając naszych absolwentów w czołówce polskich kosmetologów.
Absolwent Kosmetologii będzie mógł:
- ustalić rodzaj zabiegu kosmetycznego zgodnie z rozpoznaniem
- poprawnie wykonać zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne i upiększające
- prawidłowo odczytać recepturę kosmetyku i ustalić jego właściwe zastosowanie
- ściśle współpracować z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo
- znać metody stylizacji sylwetki i wizażu
Absolwenci przygotowani są również do prowadzenia firm z szeroko rozumianej promocji zdrowia i urody. Uzyskują przygotowanie do profesjonalnego posługiwania się techniką komputerową oraz do kierowania gabinetami kosmetycznymi i salonami odnowy biologicznej.
Obszar działalności zawodowej
- ośrodki SPA,
- centra odnowy biologicznej,
- gabinety kosmetyczne,
- firmy produkujące kosmetyki,
- organizacje zajmujące się promocją zdrowia.
- W trakcie studiów studenci mają możliwość korzystania z różnego rodzaju branżowych, dodatkowych szkoleń organizowanych poza zajęciami dydaktycznymi, które pozwalają poszerzyć kwalifikacje oraz zdobyć dodatkowe certyfikaty i dyplomy.
Studia II st. Magisterskie
Dietetyka i ekologiczna żywność
studia drugiego stopnia – magisterskie
Absolwent studiów II stopnia na kierunku Dietetyka i ekologiczna żywność posiada zaawansowaną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do wykonywania zawodu dyplomowanego dietetyka, rozumie potrzeby społeczne w zakresie żywienia, przestrzega praw konsumenta i pacjenta oraz potrafi podjąć współpracę z innymi specjalistami dla ich dobra. Posiada rozszerzoną wiedzę w zakresie fizjologii żywienia, toksykologii żywności, nutrigenomiki, immunologii, psychologii społecznej, demografii i epidemiologii żywienia. Zna regulacje prawne i ustawodawstwo żywnościowe i żywieniowe oraz posiada zaawansowaną wiedzę w zakresie europejskich programów walki z otyłością i chorobami dietozależnymi.
Absolwent dwuletnich studiów II stopnia na kierunku Dietetyka i ekologiczna żywność otrzymuje tytuł zawodowy magistra i kwalifikacje dietetyka. Program studiów przewiduje trzy specjalności:
DIETETYKA KLINICZNA
Specjalność dietetyka kliniczna daje absolwentowi ugruntowaną wiedzę i umiejętności z zakresu wspomagania dietetycznego, zarówno w schorzeniach dietozależnych, jak również chorobach autoimmunologicznych, onkologicznych, żywienia dojelitowego i pozajelitowego.
PSYCHODIETETYKA (NOWOŚĆ)
Absolwent, który ukończył specjalność psychodietetyka posiada kompetencje w zakresie diagnozy i oceny potrzeb pacjenta oraz udzielania mu wielowymiarowego wsparcia. Posiada również szeroką wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy z osobami z nadwagą i otyłością, zaburzeniami odżywiania i zaburzeniami nastroju.
EKOLOGICZNA ŻYWNOŚĆ
Specjalność ekologiczna żywności daje absolwentowi zaawansowaną wiedzę z zakresu prozdrowotnych cech żywności ekologicznej i jej wykorzystania w planowaniu diet dla osób z różnymi jednostkami chorobowymi. Absolwent jest również specjalistą w zakresie bezpieczeństwa i oceny jakości produktów ekologicznych.
Kosmetologia
studia drugiego stopnia – magisterskie
Absolwent dwuletnich studiów II stopnia na kierunku Kosmetologia otrzymuje tytuł zawodowy magistra i kwalifikacje kosmetologa. Program studiów przewiduje trzy specjalności:
- KOSMETOLOGIA W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ (NOWOŚĆ!)
- MARKETING I ZARZĄDZANIE W KOSMETOLOGII
- PODOLOGIA
W trakcie kształcenia w zakresie Kosmetologii w medycynie estetycznej student zdobędzie umiejętności związane z przygotowaniem pacjenta do zabiegu z dziedziny medycyny estetycznej oraz pielęgnacji po zabiegowej. Studenci zdobędą również wiedzę i doświadczenie pozwalające na efektywną współpracę kosmetologa w interdyscyplinarnym zespole, w szczególności z lekarzem medycyny estetycznej.
Specjalność Marketing i zarządzanie w kosmetologii została ukierunkowana na przygotowanie studenta do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Absolwent tej specjalności zdobędzie umiejętności w zakresie stosowania koncepcji oraz metod z dziedziny marketingu i zarządzania w firmie branży kosmetycznej/medycznej.
Specjalność Podologia przygotuje studenta do pielęgnowania stopy zdrowej, rozpoznania deformacji w obrębie stóp, stosowania specjalistycznych preparatów kosmetycznych, badania nacisku stopy na podłoże, sporządzania dokumentacji podologicznej, wykonywania zabiegów korekcyjno-pielęgnacyjnych oraz przeprowadzania edukacji w zakresie prawidłowej pielęgnacji stóp i postępowania ze stopą diabetyka.
Absolwenci studiów II stopnia mogą podjąć studia III stopnia (doktoranckie), a także podjąć pracę naukowo-dydaktyczną.
Studia Jednolite Magisterskie
FIZJOTERAPIA
Jednolite studia magisterskie, Stacjonarne i niestacjonarne
Absolwent studiów jednolitych magisterskich na kierunku fizjoterapia uzyska dyplom i tytuł zawodowy magistra fizjoterapii. W trakcie kształcenia studenci zdobywają wykształcenie, a co za tym idzie przygotowanie zawodowe do samodzielnej pracy z osobami chorymi, niepełnosprawnymi, będącymi w stanach zagrożenia zdrowia, a także utraty sprawności psychofizycznej, a przez to wymagającymi stosowania zabiegów z użyciem środków i metod fizjoterapeutycznych.
Sylwetka absolwenta
Do podstawowych środków fizjoterapii należą: ćwiczenia ruchowe (kinezyterapia), środki fizykalne (fizykoterapia) masaż, mobilizacje (terapia manualna) oraz zaopatrzenie ortopedyczne. Przewidywanym obszarem pracy zawodowej absolwentów fizjoterapii jest praca z pacjentem w każdym przypadku klinicznym w którym występuje wskazanie do rehabilitacji. Ponadto absolwent będzie kompetentny do działalności także w zakresie fizjoprofilaktyki. Fizjoprofilaktyka szczególną rolę odgrywa w zapobieganiu licznym chorobom cywilizacyjnym, m.in.: nowotworom, chorobom układu sercowo- naczyniowego i oddechowego, chorobom psychicznym, a także urazom, alergiom i innym.
Nadrzędnym celem koncepcji kształcenia na studiach jednolitych magisterskich jest osiągnięcie przez absolwentów kompleksowej, nowoczesnej i rozszerzonej wiedzy w zakresie fizjoterapii. W trakcie toku studiów odbywają się zajęcia, które umożliwiają zdobycie niezbędnej, specjalistycznej wiedzy dla zawodu fizjoterapeuty, a także zajęcia kliniczne oraz praktyki pozwalające na zdobycie i wypracowanie specyficznych umiejętności zawodowych dla wysokokwalifikowanej kadry zawodowej z zakresu fizjoterapii.
Absolwenci jednolitych studiów magisterskich na kierunku fizjoterapii o profilu praktycznym zdobędą kompetencje w zakresie; wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych określonych przez standardy kształcenia stosownymi przepisami ustawy. Absolwenci uzyskają uprawnienia zawodowe, które są zgodne z wymaganiami obowiązującymi w ochronie zdrowia. Absolwenci nabędą umiejętności praktycznych, potrzebnych między innymi do:
- przeprowadzenia diagnostyki fizjoterapeutycznej z wykorzystaniem zalecanego specjalistycznego sprzętu,
- obsługi urządzeń stosowanych w gabinetach fizykoterapeutycznych,
- doboru i wykonywania testów funkcjonalnych,
- planowania i programowania zabiegów fizjoterapeutycznych,
- wykonywania zabiegów wykorzystujących czynniki naturalne (fizykalne) w profilaktyce fizjoterapeutycznej,
- współdziałania w zespołach fizjoterapeutycznych.
Absolwenci będą przygotowani do współpracy z zespołami fizjoterapeutycznymi w realizacji zadań z zakresu fizjoterapii środowiskowej, a w szczególności usprawniania ruchowego osób trwale niepełnosprawnych.
Realizacja w toku studiów takich przedmiotów nauczania jak: ekonomia, prawo, zarządzanie, marketing – pozwolą na przygotowanie absolwenta do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie szeroko rozumianej promocji zdrowia. Absolwent będzie właściwie przygotowany od strony redakcyjnej i metodologicznej do realizacji – pod kierunkiem promotora prac naukowo-badawczych czego wyrazem będzie obowiązek złożenia i obrony pracy magisterskiej. W trakcie studiów, a w szczególności praktyk zawodowych absolwent zapozna się z możliwościami zapisania się (przystąpienia) do stowarzyszeń zawodowych i naukowych (m.in.: PTF, PTR, PTMM i innych), które są sfederowane ze swoimi odpowiednikami w Europie i na Świecie.
Studia jednolite magisterskie na kierunku fizjoterapia przygotowują absolwenta do ustawicznego kształcenia zawodowego, które uprawnia do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Obszar działalności zawodowej
Studia jednolite magisterskie umożliwią absolwentowi podjęcie zatrudnienia w placówkach służby zdrowia (szpitale, poradnie, przychodnie), ośrodkach rehabilitacji, w ośrodkach promocji zdrowia stosujących specyficzne procedury w zakresie korektywy i kompensacji, w gabinetach odnowy biologicznej, sanatoriach, ośrodkach i klubach sportowych (zarówno zdrowych sportowców jak i w sporcie osób niepełnosprawnych), ośrodkach SPA i wellness, w administracji ochrony zdrowia jednostek samorządowych, administracji państwowej, w organizacjach pozarządowych, które realizują specyficzne zadania na rzecz osób okresowo i/lub trwale niepełnosprawnych.
Kierunki studiów
Jednolite studia magisterskie
Studia pierwszego stopnia – licencjackie
Studia drugiego stopnia – magisterskie
Studia Podyplomowe
- Administracja medyczna
- Kosmetologia medyczna
- Dietetyka
- Psychodietetyka
- Kosmetologia – medycyna estetyczna dla lekarzy
- Kosmetologia, stylizacja, wizaż
- Podologia
- Reedukacja posturalna i korekcja wad postawy
- Trychologia lecznicza
- Trening medyczny i strategie żywieniowe
Kierunki wykładane na uczelni:
dietetyka | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
fizjoterapia | Magister Stacjonarny Niestacjonarny |
kosmetologia | I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny | II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny |
Główny adres uczelni
- Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
ul. Krowoderska 73, 31-158 Kraków - Telefon: (12) 423 38 40, (12) 631 54 40
- Fax: (12) 633 45 56
- Email: info@kwspz.pl
- Strona: http://www.kwspz.pl
Sekretariat Uczelni
al. A. Grottgera 1/5, 30-035 Kraków
poniedziałek – piątek 8.00 – 16.00
Tel. +48 12 423 38 40 wew. 331
sekretariat@kwspz.pl
Dziekanat
al. A Grottgera 1/5, 30-035 Kraków
Tel: +48 12 423 38 40
Jak do nas trafić
Powiązane artykuły
Dietomat Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia
DIETOMAT KWSPZ to innowacyjny, autorski program dietetyczny służący do planowania i oceny sposobu żywienia, skierowany zarówno do studentów kierunków nauk o zdrowiu, nauk medycznych oraz profesjonalistów, którzy będą mogli układać jadłospisy w oparciu o najnowsze normy i zalecenia żywieniowe oraz dietetyczne.
czytaj dalejADMINISTRACJA MEDYCZNA - NOWY KIERUNEK STUDIÓW
ZAPRASZAMY na studia podyplomowe w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia
czytaj dalej