Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Rok założenia: 1926 | Rektor: prof. dr hab. Maciej Żukowski, prof. zw. UEP

przejdź do spisu treści

jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych
uczelni ekonomicznych w Polsce.



UEP należy do ścisłej czołówki polskich uczelni ekonomicznych. W klasyfikacji profilowej znajdujemy się od lat na podium. W zestawieniu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” zajmujemy 3. miejsce. Mamy wysokiej klasy kadrę naukową, nowoczesne programy nauczania i świetną bazę infrastrukturalną. Nasi absolwenci bardzo dobrze sobie radzą na rynku pracy. Zajmują pozycje menedżerskie, są liderami biznesu i dobrze opłacanymi specjalistami.

Zajęcia prowadzone zgodnie z nowoczesną metodyką i zachodnimi standardami edukacyjnymi przygotowują do wyzwań stawianych przez współczesną gospodarkę. Uczymy myśleć w kategoriach maksymalizacji korzyści i wartości, stosować narzędzia biznesowe, rozwiązywać problemy i zarządzać. Mamy ofertę w języku polskim i angielskim. Przyczyniamy się do rozwoju nauki i gospodarki. Cieszymy się prestiżem społecznym i środowiskowym. Przekłada się to na dobre noty również w klasyfikacjach międzynarodowych. W obejmującym blisko 160 krajów rankingu Eduniversal aż 17 naszych kierunków studiów uzyskało wyróżnienia. To najwyższy wynik w Polsce wśród uczelni ekonomicznych.


Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu po raz pierwszy znalazł się na samym szczycie zestawienia Fundacji Edukacyjnej Perspektywy 2019.  

Najwyższa pozycja w 20. edycji Rankingu Szkół Wyższych w kategorii uczelni ekonomicznych jest efektem konsekwentnego podnoszenia jakości oferty edukacyjnej i naukowo-badawczej.

Przesunęliśmy się również na wyższą pozycję w zestawieniu ogólnym Rankingu Uczelni Akademickich obejmującym 90 szkół wyższych. Zajmujemy 13 miejsce, o 4 pozycje wyżej w stosunku do ubiegłorocznego notowania. 

Szkoły wyższe oceniano w 10 grupach kryteriów:  Prestiż akademicki, Absolwenci na rynku pracy, Opinia kadry, Preferencje pracodawców, Ekonomiczne losy absolwentów, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Publikacje, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. 

Najlepiej wypadliśmy w grupach kryteriów: Absolwenci na rynku pracy, Preferencje pracodawców i Potencjał naukowy.

Swoją renomę UEP zawdzięcza wysokiej jakości nauczania i bogatej, uwzględniającej światowe wzorce kształcenia menedżerskiego i najnowsze trendy biznesu ofercie dydaktycznej. Wysoką pozycję Uczelni budują również szerokie kontakty międzynarodowe i współpraca z biznesem. Programy nauczania odpowiadają wymogom globalnego rynku pracy oraz europejskim standardom edukacji. Uczelnia ma wdrożony unijny standard rozliczania studiów ECTS umożliwiający studentom budowanie międzynarodowej ścieżki studiów oraz umowy o podwójnych dyplomach, dzięki którym absolwenci mogą uzyskać dyplom uczelni rodzimej i zagranicznej. Stała wymiana wzorców kształcenia z ośrodkami z całego świata, rozbudowane programy wyjazdów zagranicznych, wykłady i specjalności w językach obcych oraz bloki zajęć prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów z międzynarodowych koncernów powodują, że studenci kończący Uczelnię są dobrze przygotowani do wyzwań nie tylko krajowego, ale i globalnego rynku pracy. Liczba zagranicznych uczelni partnerskich kooperujących z Uczelnią jest ustawicznie poszerzana. Dziś wynosi ponad 150 ośrodków.

Silną stroną Uczelni jest kadra dydaktyczna tworzona przez wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki gospodarczej (ponad 500 nauczycieli akademickich, w tym blisko 140 profesorów). Przedstawiciele Uczelni zasiadają w uznanych gremiach eksperckich, uczestniczą w badaniach i ekspertyzach, doradzają podmiotom gospodarki i państwa. Dokonania badawcze i publikacje kadry akademickiej UEP stanowią ważny wkład do współczesnych nauk ekonomicznych i literatury przedmiotowej. 

Na zajęciach wykorzystywane są zachodnie metody edukacji biznesowej i nowoczesne formy nauczania (praca nad projektami, studia przypadków, prezentacje, e-learning). Atutem Uczelni są dobre warunki studiowania - nowoczesne sale i wyposażenie, jedna z najlepszych w tej części Europy bibliotek naukowych. 


Collegium Altum w Poznaniu 
/wysokość całkowita 103,35 m/
– budynek Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Powstańców Wielkopolskich 16 w centrum Poznania

Kierunki studiów 2021/2022

Stacjonarne I stopnia

Stacjonarne II stopnia

Niestacjonarne I stopnia

Niestacjonarne II stopnia


Powiązane kierunki

NADZÓR I KONTROLA nowość w ofercie studiów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu UEP

Zdecyduj się na pierwszy w Polsce kierunek praktyczny prowadzony we współpracy z międzynarodową firmą audytorską EY Polska.

czytaj dalej

Aplikacje Internetu Rzeczy - kierunek międzyuczelniany

Kierunek Aplikacje Internetu Rzeczy (AIR) kształci wysokiej klasy specjalistów przygotowanych do stosowania najnowszych narzędzi informatycznych i komunikacyjnych, zarówno w kontaktach automatycznych (między urządzeniami), jak i do realizacji interfejsu człowiek-maszyna, w aplikacjach systemów „inteligentnych”, których podstawą jest filozofia Internetu Rzeczy oraz Internetu Usług.

czytaj dalej

Finanse, audyt i podatki

Specjalność finanse, audyt i podatki wychodzi naprzeciw potrzebom kształceniu uniwersyteckiemu i potrzebom praktyki gospodarczej, w zakresie finansów, ze szczególnym uwzględnieniem audytu i podatków.

czytaj dalej

Powiązane artykuły

Jak pracują SAPerzy i jak zostać jednym z nich?

Praca w IT jest na topie niezależnie od tego, czy ktoś dopiero kończy szkołę średnią, studia lub planuje przebranżowienie. Nie wszyscy jednak widzą siebie w roli programisty, testera czy project managera. Dla tych, którzy chcą pozostać na skraju biznesu i technologii istnieje idealnie dopasowana droga - konsultant/tka SAP. Co jednak robią SAPerzy i od czego zacząć przygotowanie do zawodu?

czytaj dalej

Analityczni Liderzy - konkurs Ministerstwa Finansów

Jest on skierowany przede wszystkim do osób zainteresowanych takimi obszarami jak ekonomia, ekonometria, analiza danych (Big Data) czy finanse publiczne.

czytaj dalej

Drzwi Otwarte na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu 15 marca 2020 r

POD HASŁEM "Wejdź z nami na drogę kariery"

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane