Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Uniwersytet Europejski Viadrina - Europa Universität Viadrina Frankfurt (Oder)

Uniwersytet Europejski Viadrina - Europa Universität Viadrina Frankfurt (Oder)



Uniwersytet nad Odrą. Z prądem rzeki.


Słowo rzeka ma dla Viadriny duże znaczenie. Po pierwsze, ze względu na położenie uniwersytetu nad rzeką. Odra znajduje się w bezpośredniej bliskości, Polska, sąsiedni kraj, również. Z tego położenia geograficznego wynika bardzo ścisłe polsko-niemieckie powiązanie, a Viadrina jest uniwersytetem polsko-niemieckim, a tym samym Europejskim.

Od czasu ponownego założenia w 1991 roku Viadrina konsekwentnie realizuje swoją misję inicjowania spotkań pomiędzy młodymi ludźmi z różnych części świata. Ta działalność znalazła szerokie uznanie i Viadrina uzyskała miano liczącej się uczelni na obszarze Niemiec i Europy.



Historia Uniwersytetu


Alma Mater Viadrina (1506 – 1811)

W okresie swojego rozkwitu stara Viadrina była ośrodkiem humanizmu i oświecenia, awangardowym uniwersytetem w Europie na wschód od Łaby i wysuniętą na wschód placówką postępowych nauk. Universitas Francofurtensis zamknęła swoje podwoje w 1811 roku, usunięta w cień przez założony w 1810 roku Uniwersytet Berliński, noszący obecnie imię braci von Humboldt. Niektórzy profesorowie Viadriny wykładali potem na uniwersytecie w Berlinie. Część uczonych wraz z całym inwentarzem przeniosła się do Wrocławia. W ten sposób doszło do połączenia z tamtejszą Leopoldiną.

Stary uniwersytet nadodrzański był znaczącą placówką edukacyjną w brandenbursko-pruskim państwie urzędniczym. Wielu jego profesorów piastowało wysokie urzędy w Prusach. Szereg prawników było dyplomatami w służbie państwowej, teolodzy Viadriny należeli do najwyższych zwierzchników kościoła w Marchii Brandenburskiej, a profesorowie medycyny z Frankfurtu byli osobistymi lekarzami księcia elektora. Lista znakomitych osiągnięć Universitas Francofurtensis, na której do 1811 roku studiowało ponad 55 000 osób, jest długa. W księgach immatrykulacyjnych starego uniwersytetu nad Odrą znajdziemy znane nazwiska. Studiowali tu m.in. bracia von Humboldt, Ulrich von Hutten, Carl Philipp Emanuel Bach, Thomas Müntzer oraz Heinrich von Kleist. Wśród obcokrajowców największy odsetek stanowili studenci z Polski i Litwy (1348 immatrykulowanych). W XVII wieku przebywało w nadodrzańskiej metropolii 456 studentów z Polski. Frankfurt był centrum rozwoju i wsparcia dla różnych form wczesnego, pełnego oraz późnego oświecenia.


Uniwersytet Europejski Viadrina


W czasie zmian politycznych 1989 roku lokalna społeczność Frankfurtu wyraziła życzenie przywrócenia miastu Viadriny. Powołano Biuro Założycielskie Miasta. Kraj związkowy Brandenburgia zlecił Senatowi Założycielskiemu, gremium złożonemu z wybitnych międzynarodowych naukowców, opracowanie koncepcji nowego uniwersytetu we Frankfurcie.

Co mogło być bardziej oczywiste, niż założenie w tym specyficznym z punktu widzenia historii i geografii miejscu na ówczesnej zewnętrznej granicy UE, uczelni mającej zajmować się problematyką współczesnej i przyszłej Europy oraz pełniącej rolę pomostu między Wschodem i Zachodem – Uniwersytetu Europejskiego Viadrina?

Uniwersytet Europejski Viadrina został oficjalnie założony 15 lipca 1991 roku. 6 września 1991 roku odbyła się uroczystość otwarcia, a 19 października 1992 rozpoczął się pierwszy rok akademicki. Uczelnia nawiązuje do historii pierwszego brandenburskiego uniwersytetu krajowego – Universitas Francofurtensis i kontynuuje jego tradycje.


Viadrina - smak wielokulturowości


Szczególny charakter studiów na Uniwersytecie Europejskim nadają mu przejrzysta wielkość, międzynarodowa jakość nauczania i interdyscyplinarność.

Uniwersytet, na którym także w najbliższych latach uczyć się będzie nadal jedynie nieco ponad 5.000 studentów, jest w niemieckiej skali relatywnie małą i tym samym transparentną placówką. Wykłady nie są imprezami o charakterze masowym, gdzie profesora dostrzec można jedynie przy pomocy lornetki. Seminaria oferowane są dla małych grup, które są w stanie dyskutować i opracowywać wybrane ważne tematy. Kontakty z profesorami nie nastręczają trudności, a biblioteka posiada wystarczającą liczbę miejsc do pracy, podręczników i komputerów z dostępem do internetu. Do tego miejsca w akademickich domach studenckich Studentenwerk Frankfurt/Oder należą pod względem ilości i jakości do najlepszych w Republice Federalnej Niemiec. Oprócz tego istnieje także możliwość mieszkania w polskim mieście granicznym Słubice.

Niewiele uniwersytetów traktuje aspekt międzynarodowy w zakresie nauczania i badań równie poważnie jak Viadrina. Ponad 1/5 studentów pochodzi z sąsiadującej Polski oraz innych krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Zachodniej. Studenci ci nie przyjeżdżają do nas na jeden lub dwa semestry, lecz na cały okres swoich studiów. Ma to wpływ na życie i naukę na Uniwersytecie Europejskim.

Doświadczenia wielu profesorów z innych krajów, badania o charakterze międzynarodowym i porównawczym, wspólna placówka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Europejskiego, jaką jest Collegium Polonicum w Słubicach oraz międzynarodowe partnerstwa przyczyniają się do tego, iż uniwersytet ten to swojego rodzaju prawdziwy „experiment in international living”.

Tutejsi nauczyciele akademiccy i studenci starają się kłaść zwiększony nacisk na aspekt interdyscyplinarności w nauce, wykorzystywać efekty synergii ponadwydziałowej współpracy w celu lepszego zrozumienia problemów społecznych i posiłkowania się wiedzą dziedzin pokrewnych. Wynikiem tych działań są interdyscyplinarne i praktycznie ukierunkowane kierunki studiów, wspólnie przygotowywane i przeprowadzane przez profesorów o różnych specjalizacjach oraz szczególny rodzaj integracji kierunków studiów.

Najlepszym przykładem jest tu Wydział Kulturoznawstwa, łączący w sobie elementy socjologiczne i humanistyczne. Nietypowe myślenie oraz wykraczanie poza ustalone ramy są we Frankfurcie nad Odrą poszukiwane i cenione. Przekazywanie i przyswajanie wiedzy stanowią tym samym na Uniwersytecie Europejskim swojego rodzaju wyzwanie. Ten kto je podejmie, może tylko na tym zyskać.



Uniwersytet Europejski Viadrina - oferta studiów


Kandydaci z polską maturą nie muszą zdawać żadnych egzaminów. Wyniki z dowolnych przedmiotów są przeliczane według specjalnego algorytmu do systemu niemieckiego.

Ważna natomiast jest znajomość języka niemieckiego. Kandydaci na studia niemieckojęzyczne muszą poświadczyć znajomość języka niemieckiego. Najlepiej zdać egzamin DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) uznawany jest przez wszystkie szkoły wyższe w Niemczech, trzeba zdać go przynajmniej na poziomie DSH-2. Egzamin DSH można zdawać bezpośrednio Viadrinie, a uczelnio pomaga w zdaniu podczas korepetycji językowych w ramach kursu przygotowawczego.

DSH sprawdza takie umiejętności takie jak:

  • zrozumienie wykładów, sporządzanie notatek i uzupełnianie ich,
  • zrozumienie oraz praca z uniwersyteckimi tekstami naukowymi,
  • umiejętność samodzielnego formułowania wypowiedzi ustnych i pisemnych na podany wcześniej temat.

W przypadku słabszego zdania egzaminu jest możliwe przyjęcie warunkowe i poprawka z DSH w styczniu kolejnego roku.

Inna możliwość to okazanie certyfikatu potwierdzającego naukę języka niemieckiego::

  • Instytutu Goethego na poziomie C2,
  • DSD II na poziomie C1 ze wszystkich części,
  • egzaminu DaF (Deutsch als Fremdsprache) przy wynikach wszystkich części egzaminu na poziomie TDN 4.

Na studiach anglojęzycznych IBA potrzebny jest certyfikat TOEFL (Test of English as a Foreign Language) lub alternatywny dokument potwierdzającą znajomość języka angielskiego.

Studia I stopnia (licencjackie)

Wydział Ekonomii

  • zarządzanie międzynarodowe (IBW),
  • prawo i ekonomia,
  • International Business Administration (IBA) - w całości w języku angielskim.

Wydział Prawa

  • prawo niemieckie,
  • polsko-niemieckie wykształcenie prawnicze (German and Polish Law).

Wydział Kulturoznawstwa

  • germanistyka międzykulturowa,
  • kulturoznawstwo - specjalizacje: lingwistyka, socjologia, historia kultury, literaturoznawstwo.

Studia II stopnia (magisterskie)

European Studies - międzywydziałowe studia interdyscyplinarne

Wydział Ekonomii

  • International Business Administration w całości w języku angielskim.

Wydział Prawa:

  • German and Polish Law,
  • europejskie prawo gospodarcze,
  • prawo niemieckie dla prawników zagranicznych.

Wydział Kulturoznawstwa:

  • europejska historia kultury,
  • kultura i historia Europy Środkowej i Wschodniej,
  • studia socjokulturowe,
  • Intercultural Communication Studies (również w trybie: media - komunikacja - kultura),
  • studia literaturoznawcze: estetyka - literatura - filozofia.

Powiązane artykuły

Studia w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą – Twoja Brama do Międzynarodowej Kariery

Jeśli marzysz o studiach w środowisku międzynarodowym, które łączy najlepsze cechy polskiego i niemieckiego systemu edukacji, wybór Słubic i Frankfurtu nad Odrą to strzał w dziesiątkę.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane