Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie
W LIKWIDACJI
Studia I stopnia
- Turystyka i Rekreacja
- Technologia Żywności i Żywienie Człowieka
Studia II stopnia
- Turystyka i Rekreacja
Kierunki podyplomowe
- Turystyka i Hotelarstwo
- Technologia żywności, żywienie i gastronomia
- Żywienie w gastronomii
- Edukacja dla bezpieczeństwa
- Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem żywności
Pomysłodawcą utworzenia tego typu profesjonalnej uczelni w regionie śląskim był jej rektor Prof. dr hab. Wiesław Gworys. W kwietniu 1997 r. Rada Programowa, w skład której weszli naukowcy z wielu uczelni w Polsce, a także eksperci z zagranicy opracowała koncepcję programową WSHT. W lipcu 1998 roku Stowarzyszenie Oświatowców Polskich w Warszawie jako założyciel Uczelni złożyło wniosek do Ministra Edukacji Narodowej o utworzenie WSHT w Częstochowie. Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego Minister Edukacji Narodowej - prof. Mirosław Handke podpisał decyzję (nr DNS-1-0145-752/RO/99) z dnia 21 października 1999 r. o udzieleniu zezwolenia na utworzenie WSHiT z siedzibą w Częstochowie. Po spełnieniu dalszych warunków 28 grudnia 1999 r. Minister Edukacji Narodowej podpisał decyzję (nr DNS-1-0145-5/RO/99), na mocy której Uczelnia mogła rozpocząć działalność. Wielu spośród członków Rady Programowej stało się wykładowcami Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie. Wykłady prowadzą profesorowie i inni nauczyciele akademiccy m.in. SGGWw Warszawie , Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, UJ, AWF Katowice i Kraków, a także praktycy i menedżerowie z zakresu turystyki, hotelarstwa i gastronomii z Częstochowy oraz regionu śląskiego i małopolskiego.
Pierwsza rekrutacja odbyła się w lutym 2000 roku. Naukę na pierwszym roku studiów na kierunku Obsługa Ruchu Turystycznego rozpoczeło wtedy około 100 osób.W październiku 2000 roku pierwsza oficjalna Inauguracja Roku Akademickiego 2000/2001 połączona jest z uroczystym oddaniem do użytku nowego gmachu rektoratu. Uczelnia rozwija się dynamicznie ma coraz lepszą kadrę nauczycieli akademickich, coraz lepszą bazę dydaktyczną, rośnie również liczba studiującej w niej młodzieży w latach 2002 - 2005 osiągnęła liczbę około 1500 studentów.
W roku 2002 po raz pierwszy uruchomiono studia podyplomowe dla 150 osób z zakresu Edukacji Europejskiej i Zarządzania Oświatą. W następnych latach oddaje się do użytku sale wykładowe wyposażone w nowoczesne środki multimedialne, powstają laboratoria komputerowe, młodzież ma do swojej dyspozycji halę sportową i siłownię oraz laboratorium fizjologii. Biblioteka uczelniana przeniesiona do nowych przestronnych pomieszczeń, została skomputeryzowana i podłączona do Internetu.
W czwartej Inauguracji Roku Akademickiego w październiku 2003 roku po raz pierwszy bierze udział sztandar Uczelni ufundowany przez sponsorów. Mury Uczelni opuszczają pierwsi absolwenci. Władze zadbały o to, aby mogli oni kontynuować naukę na studiach magisterskich uzupełniających, podpisując umowę z dwoma uczelniami, które mają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego magistra; mianowicie z Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową w Katowicach i Społeczną Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. Uczelnia stara się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego o pozwolenie na otwarcie drugiego kierunku studiów. Zgodę na prowadzenie studiów pierwszego stopnia na kierunku „pedagogika” uzyskuje dnia 30 maja 2006r. (decyzja ministerstwa nr DSW-3-Jp-4031-229/06).
W 2007 roku Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie uzyskała kartę Podstawową Uczelni Erasmusa. Tym samym znalazła się w gronie szkół wyższych Unii Europejskiej, które mają możliwość współpracować ze sobą w ramach programu "Uczenie przez całe życie". W ramach programu zostały podpisane umowy: z The College of Tourism and Hotel Management Cypr – Nikozja, Kaunas College Litwa- Kowno, International University College Bługaria – Dobricz, Alexander Technological Educational Institution of Thessaloniki – Gracja- Saloniki.
Państwowa Komisja Akredytacyjna w kwietniu 2007 roku pozytywnie ocenia Uczelnię i przyznaje jej prawo nauczania na Kierunku „turystyka i rekreacja” do 2012 roku.Rok później Uczelnia otrzymuje certyfikat ”Wiarygodna Szkoła” przyznawany przez Akademickie Centrum Informacyjne w Poznaniu.Uczelnia prowadzi międzynarodową współpracę naukową z Uczelniami Federacji Rosyjskiej: z Tulskim Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym w Tule, Uniwersytetem Państwowym w Tule, Wszechrosyjskim Instytutem Finansów (filia w Tule) Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym w Szui, Uniwersytetem Socjalnym w Moskiwe. Strategia rozwoju uczelni przewiduje, stworzenie w regionie możliwoścu kształcenia młodzieży w zakresie technologii żywności. Starania uczelni w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostają uwieńczone sukcesem.Z dniem 2 grudnia 2008 roku Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki uzyskuje zgodę na prowadzenie kierunku „technologia żywności i żywienie człowieka” - decyzja nr DSW-2-04-6014-104/08.
Uczelnia organizuje konferencje naukowe i spotkania z ciekawymi ludźmi. Corocznie odbywa się Międzynarodowe Sympozjum Naukowe z cyklu : „Turyzm, Ekonomika, Kształcenie- integracja, inwestycje, innowacje”. Dużym powodzeniem cieszy się cykl konferencji pt " Turystyka-Żywienie-Żywność. W roku 2010 Uczelnia uzyskała dofinansowanie z projektu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W lutym 2010 rozpoczeła się realizacja projektu „Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem żywności – studia podyplomowe”.
Główny adres uczelni
- Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie
ul. Ogrodowa 47, 42-200 Częstochowa - Telefon: 533 756 238
- Email: biblioteka@wshit.edu.pl
- Strona: http://www.wshit.edu.pl