Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie

Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie

Rok założenia: 2018 | Rektor: ppłk. dr. Marcin Strzelec

przejdź do spisu treści

Z dniem 1 kwietnia 2021 r. Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie nadaje się nazwę

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości

Zmiana wynika z konieczności dostosowania nazwy uczelni do rozszerzonego zakresu jej działalności, uwzględniającego oprócz kształcenia funkcjonariuszy Służby Więziennej, również prowadzenie kształcenia przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości oraz innych służb realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

Zmieni się również nazwa strony internetowej uczelni: www.swws.edu.pl


Promocja oficerska /fot. fb.com/wskip.edu

Statutowym celem działalności WSKiP w Warszawie jest kształcenie i wychowywanie funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy innych służb oraz osób cywilnych.

Absolwenci Uczelni będą posiadać odpowiednie przygotowanie do pracy w wyspecjalizowanych instytucjach administracji rządowej i samorządowej; w organizacjach społecznych i edukacyjnych; w instytucjach i organizacjach międzynarodowych oraz w instytucjach zajmujących się dozorem osób mających konflikt z prawem.

Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie jest uczelnią zawodową służb państwowych i została utworzona w dniu 31 sierpnia 2018 roku przez Ministra Sprawiedliwości na mocy rozporządzenia z dnia 20 lipca 2018 roku (Dz. U. 2018, poz.1461).

Zadaniem Uczelni jest przekazanie studentom wiedzy praktycznej i teoretycznej w szerokim zakresie, zorientowanej na przygotowanie absolwentów do wykonywania konkretnie sprofilowanych ról zawodowych oraz  wiedzy akademickiej korespondującej z problematyką, rozumieniem i refleksją nad zagadnieniami stanowiącymi przedmiot Penitencjarystyki. Kierunek Penitencjarystyka mieści się w dziedzinie nauk społecznych i obejmuje swoim zakresem wiele dyscyplin z tej dziedziny, takich jak:

  • Nauki Prawne,
  • Nauki o Bezpieczeństwie,
  • Nauki Socjologiczne,
  • Pedagogika i Psychologia.

Penitencjarystyka w pewnym stopniu sięga również do nauk humanistycznych m.in. Filozofii, w tym Etyki oraz Nauk o zdrowiu, w szczególności w zakresie kultury fizycznej i prozdrowotnego funkcjonowania zawodowego.

Proponowany przez Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie kierunek studiów to również specyficzna organizacja kształcenia i metodyka prowadzenia zajęć w formie zajęć praktycznych w Uczelni i jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, a także wysoko wykwalifikowana kadra akademicka realizująca działalności dydaktyczną, badawczą lub badawczo-dydaktyczną w dziedzinie nauk społecznych.

Promocja oficerska /fot. fb.com/wskip.edu


Informacje o studiach I stopnia


Penitencjarystyka

Celem utworzenia studiów stacjonarnych I stopnia w służbie kandydackiej w Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie na kierunku Penitencjarystyka jest przygotowanie funkcjonariuszy więziennictwa do realizacji zadań wynikających z ustawy o Służbie Więziennej.

Oferta edukacyjna w roku akademickim 2019/2020 skierowana jest do absolwentów szkół średnich zainteresowanych zdobywaniem wiedzy związanej z obszarem bezpieczeństwa społecznego, resocjalizacji, readaptacji społecznej osadzonych oraz zagadnieniami związanym z profilaktyką społeczną.

Nabór na I rok studiów stacjonarnych na kierunku Penitencjarystyka dla kandydatów na funkcjonariuszy w służbie kandydackiej Służby Więziennej rozpoczyna się od dnia

1 kwietnia 2020 r. Na studia może zostać przyjęta osoba, która pozytywnie przejdzie proces rekrutacji zamieszczony na stronie Uczelni Rekrutacja.

W czasie trwania studiów studenci są skoszarowani, a Uczelnia zapewnia bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie. Studenci otrzymują również uposażenie, którego wysokość uzależniona jest od posiadanego stopnia SW.

Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się w październiku 2020 r. i będą prowadzone w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Studia stacjonarne I stopnia w służbie kandydackiej będą kończyły się egzaminem licencjackim i możliwością przystąpienia do egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych. Absolwenci otrzymają dyplom – tytuł licencjata oraz akt nadania stopnia młodszego chorążego Służby Więziennej.

Planowane do realizacji studia stacjonarne II stopnia w służbie kandydackiej będą kończyły się egzaminem magisterskim i możliwością przystąpienia do egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerskim. Absolwenci otrzymają dyplom – tytuł magistra oraz akt nadania stopnia podporucznika Służby Więziennej.

Dajemy gwarancję wszystkim absolwentom studiów Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, na zatrudnienie w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej na terenie całej Polski.

Prawo

Bezpłatne, stacjonarne, pięcioletnie studia o profilu praktycznym dają studentom możliwość wyboru (od IV roku studiów) jednej z trzech ścieżek zawodowych:

  • sądowo-prokuratorskiej,
  • prawniczych zawodów regulowanych,
  • konsularno-legislacyjnej.

Naszą kadrę dydaktyczną tworzą doświadczeni nauczyciele akademiccy – eksperci i praktycy:

  • sędziowie,
  • prokuratorzy,
  • adwokaci,
  • radcowie prawni,
  • notariusze i dyplomaci.

Naszym studentom oferujemy m.in.:

  • autorski program studiów,
  • indywidualnych opiekunów naukowych,
  • naukę prawniczych języków obcych,
  • praktyki i staże, stypendia naukowe i socjalne,
  • akademik oraz dostęp do podręczników online.

Zapraszamy na studia prawnicze w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w roku akademickim 2021/2022.


Informacje o studiach podyplomowych


STUDIA PODYPLOMOWE DLA FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

Wpisują się w misję Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, którą jest przygotowanie kadry dowódczej dla Służby Więziennej w Polsce.

Celem utworzenia studiów podyplomowych dla funkcjonariuszy Służby Więziennej jest umożliwienie im zdobycia kwalifikacji niezbędnych do uzyskania pierwszego stopnia oficerskiego w Służbie Więziennej.

Oferta edukacyjna w roku akademickim 2020/2021 jest przeznaczona dla funkcjonariuszy Służby Więziennej legitymujących się dyplomem ukończenia studiów II stopnia (magisterskich) lub studiów pięcioletnich jednolitych, a także innych równoważnych, którzy zostaną zakwalifikowani do odbycia tych studiów na podstawie kryteriów naboru ustalonych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się we wrześniu 2020r. i będą prowadzone w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Bazą merytoryczną Uczelni jest wieloletni dorobek teoretyczny i praktyczny pracującej w niej kadry naukowej i dydaktycznej, a także szczególnie starannie dobrana kadra akademicka z innych Uczelni.

Kształcenie na studiach podyplomowych przebiega według ściśle powiązanych ze sobą okresów, podczas których słuchacz opanowuje pożądane w dalszej pracy zawodowej efekty kształcenia i szkolenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.

Absolwent studiów podyplomowych będzie posiadał praktyczną i ogólną wiedzę oraz umiejętności pozwalające rozumieć procesy, problemy oraz zjawiska społeczne i prawne występujące w skali lokalnej, regionalnej, jak również w pewnej mierze krajowej i globalnej. Będzie potrafił dokonać złożonej analizy zależności między funkcjonowaniem instytucji publicznych, społeczeństwa, jako całości systemowej oraz poszczególnych jednostek ludzkich, biorąc pod uwagę oddziaływanie czynników psychologicznych, socjologicznych, gospodarczych, politycznych i innych, które generują rozmaite problemy społeczne w szczególności w odniesieniu do placówek i innych elementów systemu penitencjarnego w Polsce.

Absolwent studiów podyplomowych będzie posiadał podstawowe kompetencje w zakresie kierowania zespołami, potrafił rozwiązywać problemy zawodowe, uczestniczyć w pracy zespołowej, kierować zasobami ludzkimi, a także komunikować się z otoczeniem, zbierać, hierarchizować, przetwarzać i przekazywać informacje. Będzie osobą znającą, rozumiejącą i chcącą realizować etos funkcjonariusza Służby Więziennej, nawiązujący do najlepszych tradycji polskiego więziennictwa. Będzie osobą kierującą się wysokimi standardami etyki, odpowiedzialną za siebie i powierzony zespół oraz stawiane mu zadania. Ponadto absolwent będzie osobą sprawną, przygotowaną do ochrony bezpieczeństwa własnego, współpracowników i powierzonych jego dozorowi osób pozbawionych wolności.

Funkcjonariusz, który ukończy kształcenie w formie studiów podyplomowych w Uczelni, przystępuje do egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów Służby Więziennej. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów podyplomowych oraz akt nadania stopnia podporucznika Służby Więziennej.

Promocja oficerska /fot. fb.com/wskip.edu


Powiązane artykuły

Rozpoczęliśmy rekrutację na studia w Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie

w roku akademickim 2020/2021!

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane